Udělejte si jasno v roamingu: Po EU voláme za domácí ceny, pozor ale na hranice s nečlenskými státy
Od loňského června se díky regulaci Evropské komise zásadně změnil roaming při používání mobilních služeb v rámci Evropské unie. Řada poplatků zcela vymizela, je ale třeba neplést si roaming, tedy volání ze zahraničí, a mezinárodní volání neboli volání do zahraničí.
Když se budete nacházet v některé členské zemi EU, vztahují se na vás roamingová pravidla. A ta už rok zní tak, že pokud jste v jakékoliv jiné zemi EU než domovské, za mobilní služby jsou vám účtovány stejné ceny, jako byste byli v Česku - ať už voláte z Německa do Norska nebo Slovenska do Francie. Stejně se to má i s datovými balíčky, jestliže vám data dojdou, můžete si přikoupit další objem za stejnou cenu jako u nás.
Při volání z Česka do zahraničí, tedy mezinárodním volání, nebo přijetí hovoru ze zahraničí se už na použití mobilních služeb vztahují jiné podmínky. Ty jsou následující:
- volání na české číslo v zahraničí: stejná cena jako při volání po Česku
- volání na zahraniční číslo v zahraničí: zaplatíte částku dle ceníku mezinárodních hovorů
- volání na zahraniční číslo v Česku: zaplatíte částku, jako by se číslo nacházelo v zahraničí, tedy dle ceníku mezinárodních hovorů
- přijímám hovor z českého čísla v zahraničí: neplatíte nic
- přijímám hovor ze zahraničního čísla v zahraničí: neplatíte nic
- přijímám hovor ze zahraničního čísla v Česku: neplatíte nic
V případě roamingu si musíte dát pozor i na četnost jeho využívání. Je totiž určen lidem, kteří cestují příležitostně, nesmí být využíván jako trvalý roaming. Jestliže operátor nazná, že se v zahraničí nacházíte častěji než v Česku, má právo vám za využití roamingu naúčtovat poplatky navíc.
Bedliví byste měli být i v situacích, kdy se nacházíte poblíž vnějších hranic Evropské unie. Na hranicích například se Švýcarskem se může stát, že se dostanete do sféry pokrytí tamními operátory a platby za mobilní služby se tak budou řídit mezinárodním roamingovým ceníkem.