Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Autentické výroky z výslechů orlických vrahů: Jak vymysleli vraždu Kunovy matky?

Jeden z členů Orlických vrahů Karel Kopáč.
Zdroj: Se svolením České televize
+ Dalších 9 fotografií
EXTRA EXKLUZIVNĚ

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize a který přibližuje největší trestní kauzy devadesátých let a hlavně případy takzvaných orlických vrahů, pomalu spěje ke konci. V médiích i na internetu se objevují názory, že seriál je příliš zdramatizovaný a kvůli umělecké licenci i notně pozměněný. Redakce eXtra.cz vám nyní přináší detaily k případům nikoliv tak, jak je zachytili scenáristé Devadesátek, ale policisté, kteří vražedný gang vyslýchali a z první ruky zapisovali, co slyšeli.

Pražské policejní muzeum na Karlově v blízkosti nuselského mostu má rozsáhlou expozici nejen o policejním vybavení, ale i hlavní náplni policejní práce - boje proti zločinu. Najdete tu kufr, ve kterém našli rozřezanou nebohou Otýlii Vranskou, výslechové dokumenty se šílenou Olgou Hepnarovou, která srazila desítky lidí na zastávce náklaďákem, ale i dokumenty a předměty z vražedného řádění manželů Stodolových. Slavným případům však vévodí vitrína uprostřed, která kromě pár fotografií obsahuje dva nejvýstižnější předměty. Obrovský rezavý sud a balení louhu - nástroje orlických vrahů.

Součástí expozice jsou pak i úryvky z výslechů jednotlivých aktérů. Jména jsou sice začerněná, protože v té době nebylo nic dokázáno, ale s trochou fantazie si je podle začátečního písmena domyslí každý. Ačkoliv nejsou výslechy tak obratně vyprávěné jako televizní scénáře a policejní mluva vyslýchajících mužů zákona je někdy až komicky strohá, fakt, že autenticky popisují tak otřesné činy, jim dává pořádnou vážnost. První z dokumentů je výslech Karla Kopáče, když mluví o společníkovi Kunovi a o plánování vraždy jeho matky. Výslech se odehrál 30. srpna 1995.

Kunova matka

Kopáč vypráví, že se s Kunou znali už z dětství. To Kopáčovo zřejmě bylo o něco šťastnější: "Já jsem peníze měl a nebyl pro mě problém zaplatit 200 korun útratu za pivo. My jsme nepili žádný šampaňský, jenom pivo, stálo deset korun, takže to nic nebylo," sděluje Kopáč policistovi a svěřuje se, že po několika vypitých pivech Kuna pronesl větu, že by si také rád žil na vyšší noze. "To musíš mít ale kapitál," odpověděl mu Kopáč. Kuna řekl jen: "Jedině, že bych dědil." Na Kunovu matku se pak podle Kopáče stočila konverzace několikrát.

"Jedině, že bychom matku nějak udělali," nechal konečně Kuna jednou průchod plánům na vraždu ve vlastní rodině. "Ty blbče, ty bys oddělal vlastní matku?" zeptal se Kopáč. "Víš, kdo to je? To je ta sadomasochistka, co provádí to mučení lidí, něco takovýho," snažil se ho Kuna přesvědčit. Kopáč se přesvědčit nechal a seznámil Kunu s vrahem Černým, který v partě dělal špinavou práci. "No, jestli chceš, tak já mám kluka, kterej by ti to udělal," řekl mu. Ani Černý však Kunovi příliš nevěřil.

Výbušný balíček

"Já mu udělám jeho mámu, oni mu ji ukážou na fotce, jak je mrtvá, a on se složí a bude to," nechal se podle Kopáče slyšet Černý. Směrem ke Kunovi pak byla komunikace o mnoho věcnější: "A stojí to vůbec za to, Láďo?" ptal se Černý. "To je barák za 3-4 miliony," odpovídá Kuna. "Kolik mi dáš," jde rovnou k věci Černý. "Já se s váma rozdělím, když to zařídíte," ukončuje Kuna.

Nakonec se však dohodli. "Černému se do toho nechtělo, protože věděl, že kdyby tam šel, že by musel zastřelit těch lidí víc, protože ona tam, povídal Láďa, že ona tam vždycky má ty své otroky, tam u ní spí na palandách," uvedl Kopáč. Nakonec to Černý vyřešil výbušným balíčkem, který Kunově matce poslal domů a ona byla těžce zraněna. O několik dní později umírá v nemocnici.

​Na další autentická vyjádření samotných vrahů se můžete těšit v příštím článku.

Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy