Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Údajný únosce Babišova syna: Rus se zbrojním průkazem, který neumí zabít rybu

+ Dalších 13 fotografií
Kauza Babiš
Petr Protopopov (38), zaměstnanec Agrofertu původem z Ruska a především člověk, kterého Andrej Babiš mladší (35) před reportéry Seznam Zpráv obvinil z únosu. Údajně na příkaz premiéra Andreje Babiše (ANO, 64) měl jeho syna držet na Krymu obsazeném ruskými okupanty. Podle Protopopova někdejšího obchodního partnera byl osobním strážcem Babiše mladšího a cesta na Ukrajinu byla "výletem na ryby". Z podrobností o životě muže, ze kterého se premiérův syn třásl strachem, běhá mráz po zádech.

Profesionální řidič Petr Protopopov a psychiatrička Dita Protopopová. To jsou jména, která po zveřejnění strastiplné zpovědi Andreje Babiše mladšího, již pořídili reportéři Seznam Zpráv, nedají Čechům spát.

Protopopová vedle Národního ústavu duševního zdraví pracovala pro Babiše coby poradkyně na ministerstvu financí. Zároveň je autorkou zprávy o zdravotním stavu Babišova syna. Hlídání Babiše ml. prý manželovi dohodila. Radiožurnálu to řekl Josef Komárek, se kterým Protopopov v roce 2012 založil společnost Cyklovratiště.

Vášnivý cyklista Protopopov

Rodina Petra Protopopova do Česka z Ruska přišla pravděpodobně už v 90. letech. Jeho otec na přelomu milénia založil firmu, která měla obchodovat s jeho obrazy, nakonec ji ale prodal.

Samotný Protopopov šel jiným směrem. Jako vášnivý cyklista na kolech nejprve závodil, sám uvádí, že jeden čas oblékal dres Dukly Praha. Nedlouho nato s nimi začal i obchodovat. Vedle Cyklovratiště s Komárkem založil i firmy Cyklotuning a Cyklotuning servis, ani s nimi už ale nemá v současnosti nic společného.

Agrofert, zbrojní průkaz a Krym

Jak uvedl Babiš ml. v pořadu Seznam Zpráv, cestu na Ukrajinu měli zosnovat Protopopovi společně. „Řekla mi (Protopopová) – máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny (na Krymu). Já jsem si vybral prázdniny,“ řekl Andrej Babiš mladší. „On (Protopopov) mi řekl na Ukrajině – já a tvůj otec uděláme všechno pro to, abys byl zavřený,“ dodal.

Na novou pozici, prý osobního bodyguarda, se musel Protopopov podle Komárka připravovat. „Musel si udělat zbrojní průkaz. Všichni z Babišovy rodiny musí mít ochranku, aby ho někdo neunesl na výkupný. Dělal mu ochranku, nafasoval audinu,“ řekl Komárek Radiožurnálu.

Bývalý Protopopovův společník odmítá, že by byl schopen Babiše ml. unést a chovat se k němu nekorektně. „Udělali si normálně výlet na ryby. Je to normální kluk, nedokáže zabít rybu,“ vysvětlil Komárek.

Tvrdit o někom, kdo má pracovat jako osobní strážce a je držitelem zbrojního průkazu, že neumí zabít rybu, je přinejmenším podivné a částečně si tato dvě tvrzení mohou odporovat.

Babiš ml. přitom mluvil jasně. „Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ vysvětloval reportérům Seznam Zpráv.

Protopopov je dodnes zaměstnancem Agrofertu. Některé zdroje uvádí, že v holdingu Andreje Babiše pracuje jako řidič. Mluvčí společnosti ale nechtěl pracovní náplň jeho pozice komentovat.

Zatloukat a fotit

Na jakékoliv dotazy nechce Protopopov odpovídat. Vyjadřovat se odmítá i Dita Protopopová. V úterý pouze shrnula důvody své rezignace na post zastupitelky Prahy 8. „Tlak, který nejen na mě, ale hlavně na mé nejbližší v posledních hodinách je, je neúnosný,“ nechala se slyšet na Facebooku.

Jestliže cyklistická éra Protopopova dávno skončila, klíčový muž v kauze Babišova syna se nyní poohlíží po jiných formách výdělku. Vedle neprůhledné práce pro Agrofert se začíná věnovat fotografování. Založil společnost Vostok studio a založil si profil na Instagramu, na kterém zatím zveřejnil pouhé čtyři fotografie. Jedním ze šesti profilů, které sleduje, je Babišova restaurace Paloma v Průhonicích.

Veškerý vývoj kolem premiéra Andreje Babiše na eXtra.cz sledujeme, veškeré informace najdete tady.

Mohlo by vás zajímat

Další články