Zkrášlí vaše okna, vylepší interiér a ochrání ho před nadbytkem slunce a navíc sníží náklady na elektřinu. O čem je řeč? O markýzách, závěsech, záclonách… ovšem vyrobených z těch správných materiálů a umístěných na těch správných místech. Pokud si nejste jisti, jaké okenní příslušenství je pro vás nejvhodnější, nebo si nevíte rady s jeho montáží, nezoufejte – poradíme vám.

  1. Rolety – jeden z nejjednodušších a současně nejefektivnějších způsobů, jak ušetřit za elektrickou energii. Důležitá je zejména správná instalace – rolety by měly co možná nejvíc přiléhat ke sklu a současně dosahovat ke zdi pod okny.
  2. Markýzy – sníží solární tepelný zisk až o 65 % (okna situovaná na jih) nebo o 77 % (okna situovaná na západ). Jde o vynikající ochranu proti slunci, používanou hlavně v teplých klimatických oblastech.
  3. Závěsy – platí pro ně v zásadě totéž co pro rolety. V ideálním případě by měly být natolik dlouhé, aby sahaly od garnýže (či od stropu) až na podlahu.
  4. Reflexní a termoizolační fólie – pokud žijete v podnebí charakteristickém krátkými zimami, jsou pro vás fólie jasnou volbou. Doporučujeme zejména stříbrné, zrcadlové fólie – svému účelu poslouží lépe než ty průhledné.
  5. Okenní zástěny ze síťoviny (mesh) – výrazně snižují tepelný zisk z difuzního (rozptýleného) slunečního záření. Odborníci radí namontovat je na vnější rám tak, aby pokrývaly celé okno.

Tento článek vznikl ve spolupráci s portálem homelove.cz, zaměřeným na orientální a vintage nábytek.