Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Účtenky, zdražování a spokojený Babiš! Těchto 10 věcí se stalo po zavedení EET

EET zatím funguje, ale někteří se bouří.
Zdroj: Instagram
+ Další 4 fotografie
Dnes, 1. prosince, vešla v platnost elektronická evidence tržeb neboli EET. Vše, co si ode dneška dáte v restauraci k jídlu a pití, musí zaevidovat stát. A někde si i pořádně připlatíme. Někteří provozovatelé mají nyní problémy, a dokonce museli zavřít. Co všechno se po zavedení elektronické evidence tržeb stalo?

Evidence tržeb vešla v platnost právě dnes, 1. prosince, a zatím se týká hospod, restaurací, cukráren, kaváren, penzionů a hotelů. Za tři měsíce by se k ubytovacím a stravovacím zařízením měly připojit i obchody a později všichni podnikatelé. EET ale provázejí komplikace. Některé restaurace museli výrazně zdražit a jiné úplně zavřít. Co vše se ještě stalo po zavedení EET?

  1. Na servery Finanční přišlo od hoteliérů a restauratérů za prvních devět hodin až 468 tisíc účtenek.
  2. Řada restaurací ale zdražila až o 20 korun. Vymlouvají se na dražší provoz, přitom mají o 6 % nižší DPH. Z 21 % kleslo na 15 %.
  3. Většina podnikatelů z ubytovacích a stravovacích zařízení byla na EET připravena už od listopadu.
  4. Pro většinu podnikatelů není elektronická pokladna žádnou změnou. Do jejího nákupu jen museli investovat desítky tisíc korun, což někomu vadí.
  5. Jablonecké Pekařství Šumava dnes demonstrativně mezi 11. a 12. hodnou uzavřelo svoje pobočky a na dveře si vyvěsili ceduli, která naráží na ministra financí Andreje Babiše. „Už zase vrchnost vyvolává třídní nenávist vůči podnikatelům a živnostníkům,“ píše se na ceduli na dveřích.
  6. Malé turecké bistro v centru Prahy kvůli zavádění EET odstranilo dva stolky a čtyři židle z provozovny, aby se jich to netýkalo. „Přijdeme díky tomu na řadu asi až někdy v březnu příštího roku. Část zákazníků, kteří tu u nás jedli, to možná odradí, ale je to pro nás lepší, než kdybychom teď před koncem roku museli kupovat speciální kasu,“ řekl portálu iDnes.cz majitel bistra.
  7. Premiér Bohuslav Sobotka zkritizoval předchozí vládu za zrušení registračních pokladen. Nyní by podle něj nemusel být přechod na EET taková změna.
  8. Některé restaurace systém EET mají, ale nefunguje jim, a proto dnes nemohly otevřít. Například kavárna Liberál v pražských Holešovicích, která má na dveřích vyvěšenou ceduli: „Z technického důvodu dnes zavřeno. Děkujeme za pochopení.“ A není zdaleka jediná.
  9. Některé restaurace a kavárny musely zavřít úplně, protože by je systém EET zruinoval.
  10. Některým provozovatelům se nelíbí, že musí platit za státní správu a být připojeni na internet. Na elektronickou pokladnu dostali jen 5 tisíc, ale stála je 9 tisíc. Navíc si musí ze svého platit připojení k internetu.

Související články

Další články