Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Učitelé s vládními opatřeními souhlasí: Přes 52 000 se jich přihlásilo k očkování

Zdroj: Pixabay
ŠKOLSTVÍ
Pro návrat žáků a studentů do škol je nutné udělat maximum, jakmile to epidemická situace dovolí, a to i za cenu přísnějších opatření například v průmyslu. Ministr školství Robert Plaga (ANO) to uvedl v souvislosti s tím, že vláda od pondělka uzavře školy, mateřské školy i dětské skupiny. Oslovení ředitelé škol a odboráři krok vlády vítají. Učitelé i nepedagogičtí pracovníci škol se dnes začali přednostně registrovat k očkování proti covidu-19 a do Česka dorazil první milion antigenních testů pro testování ve školách.

Podle Plagy je nyní nejdůležitější zmírnit šíření epidemie a snížit počet onemocnění v populaci. Vláda původně v poslední době avizovala, že děti by se mohly od 1. března začít do škol postupně vracet. Kvůli nárůstu počtu potvrzených případů koronaviru ale kabinet plány přehodnotil. V pátek večer rozhodl, že výjimku z uzavření dostanou od pondělí jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného systému.

Doma tak zůstane i většina prvňáků a druháků. Předseda školských odborů František Dobšík věří, že děti distanční výuku za pomoci rodičů zvládnou, protože mají už část školního roku za sebou. Je také přesvědčený, že ředitelé dokážou rodiče o uzavření škol informovat o víkendu. Nevoli ohledně krátkého času na přípravu změn podle vlastních slov zaznamenal spíše od školních jídelen.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý míní, že uzavření prvních a druhých tříd a zajištění potřebného vybavení pro distanční výuku nebude pro samotné základní školy problém. Potíže ale podle něj mohou nastat pro některé rodiče, jejichž děti doposud mohly do školy chodit. Oslovení ředitelé brněnských či ostravských základních škol nařízení vlády vítají jako potřebné. Upozornili ale na to, že především pro prvňáky je distanční výuka problém, protože potřebují kontakt s učitelem.

Učitelé i nepedagogičtí zaměstnanci škol ode dneška získali možnost registrace k očkování. Zájem byl značný, za první dvě hodiny se do centrálního systému zaregistrovalo zhruba 52 500 z nich. Pro první etapu vytipovali ředitelé škol zaměstnance ve věku od 55 let výše, případně ty, kteří zajišťovali provoz otevřených škol. Školští pracovníci mají prioritu po celou dobu očkování, a s registrací tak nemusejí spěchat. Část z nich se podle Dobšíka rozhodla nechat přihlášení až na příští týden.

Podle odhadu ministerstva je v regionálním školství zaměstnáno 330 000 lidí. Další etapa jejich očkování by měla následovat po dvou až třech týdnech.

Žáci se ve škole dlouho neohřáli

Do Česka dnes také letecky dorazilo přes 1,3 milionu antigenních testů, které jsou určeny pro testování ve školách. Využity podle ministerstva vnitra budou, až bude návrat žáků aktuální. Společnost Tardigrad International Consulting má celkem dodat 3,6 milionu testů, v ČR by měly být do poloviny března.

Rodiče, kteří zůstali kvůli uzavřeným školám doma s potomky do deseti let, mají nárok na ošetřovné. Česká správa sociálního zabezpečení dostala od začátku epidemie téměř půl milionu takových žádostí. Loni od března do konce roku se podle zpráv o vyplacených dávkách na ošetřovném vydalo 11,1 miliardy korun, za stejné období roku 2019 to bylo 1,4 miliardy. Podle nových pravidel již škola nevyplňuje k ošetřovnému žádné potvrzení.

Školy se v Česku uzavřely poprvé loni 9. března, tedy tři dny před vyhlášením nouzového stavu. Do konce školního roku se provoz už plně neobnovil. Na podzim se školy uzavřely 14. října. Otevřené zůstaly jen mateřské školy. Žáci prvních a druhých tříd se pak do lavic vrátili 18. listopadu.

Související články

Další články