Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Ubodání chlapečka (†9) v Praze: Proč rodiče vraždí své děti? Psychiatr Cimický promluvil

Zdroj: tydenikpolicie.cz, archiv
+ Dalších 7 fotografií
Vražda chlapečka
Přes deset vražd dětí za letošní rok v Česku vyšetřují kriminalisté. V mnoha případech vzal malému andílkovi život jeho rodič. V pondělí večer zasahovali muži zákona v pražském Břevnově, kde žena ubodala chlapečka (†9). Podle policistů ho zavraždila jeho matka (37), jež se následně pokusila o sebevraždu. O děsivém fenoménu vražd dětí jejich rodiči pro eXtra.cz promluvil uznávaný psychiatr Jan Cimický (71).

Necelé dva týdny po vraždě malé Kristýnky (†3) vyhasl zřejmě rukou rodiče další život dítěte. Chlapečka (†9) v bytě v pražské Šiklově ulici podle policie ubodala jeho matka (37). Záchranáři se ho snažili oživovat, bohužel marně.

Jak informoval portál tydenikpolicie.cz, žena se poté pokusila o sebevraždu. Policisté ji zadrželi a asistovali při jejím převozu do nemocnice. Byla celá zašpiněná od krve.

Češi jsou z vražd dětí, jichž je letos už přes deset, v šoku a ptají se, zda může být mezi případy souvislost. Může se jednat o nápodobu, anebo se tragédie dějí krátce po sobě shodou smutných náhod?

"Je to tak emotivní záležitost, že lze velice těžko detekovat, že by to mohla být nápodoba. Spíš hraje roli, že dnes se zprávy o vraždách velice rychle zveřejňují a dostanou se ve známost, zatímco dřív tomu nebyla věnovaná taková pozornost. Nebylo tehdy ani možné, aby se to lidé dozvěděli," řekl eXtra.cz psychiatr Jan Cimický (71).

Podle něj může hrát roli, že se o vraždách v dnešní době tolik mluví a na povrch se dostanou i sebemenší detaily. "Tyhle zprávy mohou tu skutečnou společenskou atmosféru i zkreslovat. Určitě to neznamená, že se tady najednou objevily matky, které rdousí a zabíjejí svoje děti. Spíš jde o souhru okolností, kdy ta matka reaguje podobným nebo stejným způsobem. Nevíme nic konkrétního, existuje spousta možností, proč k tomu vůbec dojde. Může jít o afekt, nebo nese vinu nezralost osobnosti, může jít o vliv alkoholu nebo drog. Ale může se to stát i v důsledku propuknutí nějaké duševní choroby," pokračuje Cimický.

"Nelze to paušalizovat a určitě se nedá říct, že to, co se stalo v Břevnově, se stalo jenom proto, že se ta matka dočetla o podobných případech. Pud péče o potomstvo je jedna z věcí, které jsou v člověku pevně zakódovány. Jestliže tento pud je narušen vraždou dítěte, málokdy se dá říct, že se to stalo jenom tak. V pozadí toho, co se stalo, bude nejspíš jedna z variant, o kterých jsem mluvil," uzavřel Cimický.

Vraždu devítiletého chlapečka si převzali do vyšetřování kriminalisté z prvního oddělení. Na místo přijel i šéf pražské "mordparty" Josef Mareš. Bude rovněž nařízena soudní pitva.

Související články

Další články