Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Uběhlo 23 let od únosu Nataschy Kampusch: Její úchylný věznitel skočil pod metro

Únos Nataschy Kampusch: Holčička prožila 3096 dní v pekle
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
UNESENÁ
Natascha Kampusch je jednou z nejslavnějších obětí únosu v evropské historii. Její věznitel Wolfgang Priklopil ji 3096 dnů držel v podzemním bytě a musela mu sloužit. Jak je na tom Natascha dnes, 23 let po únosu?

Únos Nataschy Kampusch

2. března 1998 se tehdy desetileté Natasche Kampusch navždy změnil život. Když šla ten den do školy, vyhlédl si ji únosce Wolfgang Priklopil Přinutil ji nastoupit do svého mikrobusu s černými okny a odvezl ji do svého domu ve městě Strasshof an der Nordbahn. Tam ji zavřel v místnosti vytvořené pod garáží. Její vězení na příštích osm let mělo rozlohu několika málo čtverečních metrů. Priklopilova skrýš byla navíc zvukotěsná, takže o Natasche nikdo nevěděl. Dveře do domu byly ze železobetonu.

Natascha Kampusch a Wolfgang Priklopil

Po jejím zmizení se rozjelo rozsáhlé policejní pátrání. Mezi podezřelými byl i Priklopil, který si ale vymyslel alibi a policie se jím dále nezabývala. Pátrání nepřineslo žádné výsledky. Priklopil mezitím dívku fyzicky týral a nedával jí dostatek jídla, aby neměla sílu na útěk. Také ho musela oslovovat "Maestro". Zároveň jí ale postupem času umožňoval sledovat televizi a poslouchat rádio, také jí dával číst knihy. Nakonec ji pouštěl i na zahradu. Stále jí přitom vyhrožoval smrtí, pokud by se snažila o útěk.

Smrt pod koly vlaku

Přesně to se jí ale 23. srpna 2006 podařilo. Priklopil dal Natasche za úkol umýt jeho auto. Zatímco telefonoval, Natascha přeskočila plot a doběhla až do sousedního domu. Jeho majitelka pak zavolala policii. Když Priklopil zjistil, že Natascha není v domě, zpanikařil. Odjel do Vídně, kde ukončil svůj život skokem pod metro.

3096 dní

Po svém útěku se Natascha stala celebritou. Vydala knihu 3096 dní, která názvem odkazuje na délku jejího věznění. Z knihy se stal bestseller, podle něhož byl pak natočen i stejnojmenný film, který české televize několikrát do roka reprízují. O deset let později napsala pokračování s názvem 10 let svobody. Publikovala i třetí knihu, kde popisuje své zkušenosti s kyberšikanou. Stala se také moderátorkou vlastní talk show, která ale měla jepičí život.

Dům jako odškodnění

Priklopilův motiv se nikdy nepodařilo objasnit. Podle odborníků šlo o psychopata, který trpěl perfekcionismem. Proto si chtěl z Nataschy vychovat perfektní partnerku. Jeho perfekcionismus došel do takového stádia, že vysypával méně odpadků, aby nebylo poznat, že v domě nežije sám. A co se týká domu - ten Natascha získala jako odškodnění od rakouského státu. Svou celu nechala na vlastní náklady zasypat. Návštěvy domu pro ni zároveň slouží jako terapie. V rámci ní také jezdí na koni, dochází na muzikoterapii a věnuje se výrobě šperků.

Dominika Mesarošová promluvila o rozšíření rodiny: S partnerem nemají společný pohled na budoucnost

Související články

Další články

Nejnovější kauzy