Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Uběhlo 17 let od sebevraždy Vlastimila Brodského (†81): Připomeňte si život jednoho z našich nejlepších herců

Uběhlo 17 let od sebevraždy Vlastimila Brodského (†81): Připomeňte si život jednoho z našich nejlepších herců
Zdroj: Archiv Vlastimila Brodského
+ Dalších 5 fotografií
životní příběh
Vlastimil Brodský byl jedním z nejslavnějších českých herců a dnes uplynulo už 17 let ode dne, kdy spáchal sebevraždu. Pojďte si s námi připomenout život a úspěch nezapomenutelného a nenahraditelného člověka, který byl bez přehánění miláčkem národa.

Vlastimil Brodský, přáteli a kolegy zvaný Bróďa, se narodil 15. prosince 1920 v Hrušově na Ostravsku. Svůj život zasvětil především pražskému Divadlu na Vinohradech, kde působil v letech 1948 až 1984. Za války hrál v Divadle Míly Mellenové a v Divadélku pro 99 v Praze. Hostoval i v Národním divadle.

Od roku 1946 se pravidelně objevoval ve filmu. Hrál ve snímcích jako je Nezbedný bakalář, Bílá paní, Všichni dobří rodáci, blýskl se i v oscarových Ostře sledovaných vlacích, v muzikálu Noc na Karlštejně nebo v Rozmarném létě.

Byl obsazován zejména do komedií, ale nejbližší mu byly tragikomické role. Do zlatého televizního fondu patří i postava policisty v komedii Uspořená libra, kde si zahrál po boku Jana Wericha a Jiřího Sováka

Naposledy zazářil ve filmu Babí léto, kde po boku svých kamarádů a kolegů Stelly Zázvorkové a Stanislava Zindulky ztělesnil dědečka odmítajícího se smířit se stářím.

Kromě toho propůjčil svůj nezaměnitelný hlas kresleným postavičkám v televizních pohádkách. Několik let působil v Československém rozhlase jakožto oblíbený skřítek Hajaja, kdy každý den předčítal dětem pohádky na dobrou noc. Jeho hlas je spjat i s postavou Švejka v Osudech dobrého vojáka Švejka nebo s Taťkou Šmoulou v seriálu Šmoulové

Brodský byl dvakrát ženatý a obě manželství skončila rozvodem. Z prvního z nich, s tanečnicí Boženou, má syna Marka. Z druhého, s herečkou Janou Brejchovou, má dceru Terezu, která je rovněž herečkou.

V sobotu 20. dubna 2002 byl herec nalezen na své chalupě ve Slunečné na Českolipsku mrtvý. Lidé si tehdy mysleli, že jej někdo zabil, ale policie měla po pár hodinách jasno – herec se rozhodl pro dobrovolný odchod ze světa. O sebevraždě údajně mluvil často, vždy ale s dovětkem, že na to, aby to udělal, se má moc rád. Rozloučení s Vlastimilem Brodským proběhlo o šest dní později v českolipské obřadní síni. Pohřben je ve Slunečné.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy