Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

U Jakuba Vyskočila před smrtí provedli domovní prohlídku. Policie vyvrací slova otce Ivana o objednávce

Ivan Vyskočil se synem Jakubem v roce 2021.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 6 fotografií
REAKCE

Jak redakce eXtra.cz již informovala, u šéfa BusLine Jakuba Vyskočila (†46) pár dnů před jeho sebevraždou proběhla domovní prohlídka. I když ji jeho otec, herec Ivan Vyskočil (75), bagatelizuje s tím, že si ji na syna objednal kontroverzní podnikatel Jiří Vařil, policie odmítla, že by umožňovala domovní prohlídky jako nástroj nátlaku jednoho občana na druhého.

Ivan Vyskočil: Vařil úkoloval policii

Domovní prohlídku prozradil redakci eXtra.cz právě podnikatel Jiří Vařil.

„Podle mých informací někdy na konci dubna, poslední dubnový týden, u Jakuba Vyskočila proběhly domovní prohlídky. V souvislosti s jistou trestnou činností byl obviněný ze zvlášť závažného zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti (po případném pravomocném odsouzení je trest odnětí podle závažnosti skutku do pěti, šesti a osmi let – pozn. red.). Tohle asi podle mě mohlo probudit sebereflexi. Když všude chodil a tvrdil, že s tím, pro co je naše skupina stíhaná, neměl nic společného, tak se v něm mohlo něco hnout,sdělil eXtra.cz v nedávném rozhovoru.

To, že se konala, nezakrývá ani herec Ivan Vyskočil. Kromě toho ale tvrdí i další zajímavé věci.

„Je to smutné. Jakub o tom vlastně píše i v dopise na rozloučenou: Vařil používal policii jako nástroj, takže je třeba poslal na domovní prohlídku. Ve Svatém Janu (bydliště Jakuba Vyskočila – pozn. red.) byli, přišli a byli velice slušní. Říkali: ‚Samozřejmě, my to víme, že… Ale musíme to udělat, tak se na nás nezlobte.‘ Dali si tu kafe, hráli si se zvířaty, samotná domovní prohlídka proběhla v naprosto přátelském duchu. Udělali ji a nic nenašli. Vždyť já s nimi mluvil den po Jakubově smrti. Koumali jsme nad tím, jak je to možné, co byl důvod a podobně,“ myslí si zdrcený otec.

Policie: Nesmysl

Jenže jeho slova vyvrací jak Trestní řád, tak přímé vyjádření policejního prezidia pro eXtra.cz.

Úkony trestního řízení probíhají vždy pod dozorem státního zastupitelství a při využití vybraných oprávnění je dokonce třeba žádat souhlas od soudu. Domovní prohlídky rozhodně nejsou institucí, kterou by mohl svévolně jakýkoliv policista využívat bez adekvátního zákonného oprávnění,“ uvedl policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Otec zesnulého Vyskočila si ale stojí za tím, že Jakub nebyl ani trestně stíhaný (policie sama ze zákona takovou informaci nemůže potvrzovat ani vyvracet).

„Jediný trestně stíhaný tu byl a je ten pán, který o tom mluví,“ věří herec.

A říká o něm i další věci.

„Je to naprosto prolhaný megaloman. Umí úžasně manipulovat s lidmi. Není hloupý. Když jsme byli kamarádi, tak jsme se museli smát, když například říkal, že kdyby mu bývalý premiér Bohuslav Sobotka nezavolal, tak měl celé zdravotnictví v troskách. Čekal, že si z toho sedneme na zadek. Nebo vzal třeba telefon a smrtelně vážně říkal: ‚Jasně, to ti schvaluju, Andreji,‘“ přidal pro eXtra.cz Ivan Vyskočil.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy