Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

U 10 českých pacientů je podezření na britskou mutaci koronaviru. Budou vakcíny účinné?

Zdroj: Profimedia
MUTACE
Státní zdravotní ústav má podezření, že se v České republice objevila britská mutace koronaviru. Laboratoř ji detekovala v deseti vzorcích PCR testů. Národní referenční laboratoř v současné chvíli vzorky zkoumá. Podle odborníků se britská mutace šíří snadněji.

Helena Jiřincová z Národní referenční laboratoře řekla deníku Právo, že vzorky v současnosti zkoumají a do konce tohoto týdne budou mít jasno. Jestli se potvrdí, že byly skutečně zachyceny vzorky britské mutace koronaviru, je podle ní vhodné zbystřit.

„Budeme to samozřejmě sledovat a nadále sekvenovat vzorky, abychom měli představu, jestli nedojde k dramatickému výskytu. Nám číslo R nyní klesá, ale ve Velké Británii tomu tak není a nelze vyloučit, že na zvýšení čísla R má podíl britská varianta,“ tvrdí Helena Jiřincová, která je vedoucí laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění.

Mutace může způsobit komplikace

Jestli se prokáže přítomnost britské mutace v České republice, nemusí to mít podle ní zásadní dopad na lidi. Ale je možné, že nebude možné jednoduše rozvolňovat opatření. Zároveň ale dodává, že opatření musí být racionální a mají být lidem srozumitelně komunikována a zdůvodňována.

Zatím není jasné, jak se k nám britská mutace dostala. Podle dosavadních zjištění odborníků není pro lidský organismus agresivnější, ale může se snadněji šířit mezi lidmi. To může v souvislosti se zatíženými nemocnicemi způsobit komplikace.

Britská mutace se objevila ve skoro všech evropských zemích, sousední Slovensko nevyjímaje. Ke včerejšímu dni bylo zachyceno na 17 270 sekvencí. Výrobci vakcín však ujišťují, že očkování je účinné i proti novým mutacím. Vakcíny firem Pfizer a BioNTech, tou se v ČR právě očkuje, by tedy měly ochránit i před britskou mutací koronaviru.

Související články

Další články