Prezidentem 53. ročníku MFKV bude opět úspěšný herec Jiří Bartoška. Bartoška v roce 2011 uvedl, že rozpočet festivalu je 135 milionů korun. Dlouholetým sponzorem byla společnost ČEZ. Roku 2018 ale ČEZ sponzorování ukončil. Mezi hlavní partnery festivalu patří Vodafone a Mall.cz.

Známé tváře a hollywoodské hvězdy dávají celému festivalu prestiž. Dokonce přitáhnou více návštěvníků než samotné filmy. Setkat se s někým slavným v Karlových Varech tedy nebude poslední červnové dny vůbec problém! V roce 2014 se objevil na festivalu i slavný Mel Gibson, který všem vytřel zrak.

Jedním z prvních potvrzených hostů je americký scénárista a režisér Richard Linklater, který je známý převážně díky komedii Škola ro(c )ku. Na tom se podílel mimo jiné i herec a bavič Jack Black, který filmu dal skvělý říz a šťávu.

Z Dánska do Varů zavítá herečka Trine Dyrholm, která se ukáže ve svém novém filmu Nico, 1988. Herečka v našich končinách není obecně tolik proslavená, ale fanoušci severských filmů ji zaručeně znají.