K odhalení děsivého případu došlo jenom náhodou. Soused testoval svou elektronickou chůvičku, když se mu na obrazovce objevil děsivý výjev. Svázaný chlapec zavřený a týraný v komoře u sousedů. Muž zalarmoval policii, která začala rozplétat případ týrání dvou chlapců, který otřásl celou zemí.

Policie tehdy sedmiletého chlapce ze zavřené kobky osvobodila a zachránila i jeho bratra. Jak se později ukázalo, tak Jakub a Ondřej byli vystaveni týrání od léta 2006 až do května 2007. Za vším prý stála podivná skupina, odnož náboženské sekty Hnutí grálu, na kterou bylo navázáno mnoho lidí včetně otce Anny Škrlové, kterého ale policie nikdy pořádně nevyslýchala.

Chlapce dostali do péče prarodiče, kterým se navzdory děsivému dětství podařilo z chlapců vychovat sebevědomé mladé muže. Mladší Jakub studuje na umělecké škole a starší Ondra pracuje a jeho FB je plný děsivých a depresivních výjevů. Po dlouhé době také napsal na svou sociální síť vzkaz. Nebo spíše silný motivační citát od dalajlámy, který ho zřejmě velmi inspiroval.

„Když ti ublíží ten, kterému jsi s velkými nadějemi prospěl, uč se ho vážit a ber ho jako svého nejcennějšího učitele, protože probíhá-li tvůj život snadno, staneš se změkčilým, když však prožíváš tragické okolnosti, můžeš si vypěstovat vnitřní sílu a odvahu čelit jim bez emocí,“ sdílí Ondra vzkaz bez adresáta. Je ale úplně jasné, co tím mladý muž myslí.