Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Tým eXtra.cz na Ukrajině: Po sousedčině bytě zbyly jen dveře do prázdna, říká Olesja z Dnipra

Válka na Ukrajině a těžce zkoušené Dnipro: Takhle vypadá dům, v němž po ruském útoku zahynulo 46 lidí
Zdroj: koláž eXtra.cz/Jiří Masojídek/Profimedia.cz
+ Dalších 56 fotografií
válka

Za pár dní tomu budou již dva roky od doby, kdy Rusko rozjelo invazi na Ukrajinu. I po takové době je jedním z nejostřelovanějších měst Dnipro, jež leží přibližně sto kilometrů od východní fronty. Právě v něm došlo na začátku loňského roku k jednomu z nejhorších ruských útoků na obytné budovy. Vyžádal si celkem 46 mrtvých, z toho šest dětí. Tragédie ve městě, kam se vydali reportéři eXtra.cz, rezonuje i po roce, a jak vypověděli sousedé obětí, "je to bolest, která ze srdce nikdy nezmizí". 

Není den, kdy by v Dnipru, městě ležícím na řece Dněpr, po němž je také pojmenované, nezněly sirény. Byť je naštěstí ne pokaždé následují exploze, i tak je metropole čítající před válkou necelý milion obyvatel jednou z nejhůře zkoušených na území ovládaném Ukrajinci. Ve městě se totiž nacházejí masivní strojírenské i zbrojní fabriky, které jsou častým cílem ruských raket. A nejenom ony. Ničivým útokům se nevyhnou ani obytné budovy.

Možná si ještě vybavíte známou fotografii sídliště, uprostřed něhož je obří díra po explozi, která poničila či přímo vymazala z povrchu zemského přibližně dvě stovky bytů. Jedná se o dům číslo 118, který stál v ulici Nábřeží vítězství. Právě na něj dopadla v sobotu 14. ledna masivní jedenáctimetrová raketa, která napáchala děsivou spoušť. Co neskončilo v troskách, to pohltily plameny. Celkem si útok vyžádal 46 mrtvých, z toho 6 dětí, přes 80 zraněných a 11 lidí se dodnes pohřešuje – nezbylo po nich totiž nic, podle čeho by je mohly úřady identifikovat.

Lidé stále zapalují svíčky za oběti útoku

I rok po tragédii vypadá místo prakticky stejně. Jen místo neštěstí obehnal zelený plechový plot a zmizela velká část sutin. Doteď ale kolemjdoucí vidí ledničky, sporáky či části kuchyňských linek, jak stojí na posledním metru zničené podlahy. To jediné zbylo po celé řadě bytů, které zde kdysi byly. Jako by středem sídliště prošel obr, kterému stála vysoká budova v cestě.

Neštěstí, při kterém zemřelo šest dětí a dalších jedenáct bylo zraněno, pak připomíná autobusová zastávka, která leží přes ulici. Ta je doslova po střechu naplněná nejrůznějšími hračkami a plyšáky, mezi nimiž leží třeba i koloběžka. Kolem jsou rozmístěny svíčky, které lidé na místo stále chodí zapalovat. Je vidět, že tragédie městem, z něhož se stalo důležité armádní a koordinační centrum pro zásobování přibližně sto kilometrů vzdálené fronty, stále rezonuje.

To potvrdila i šestasedmdesátiletá Olesja, již jsme zastihli na lavičce vedlejšího domu, který "jen" poškodily střepiny. Během útoku přišla o celou řadu sousedů, mezi nimiž měla i přátele. S některými se znala odmala. "Vybavuji si to, jako by se to stalo včera. Tolik lidí... Tolik dobrých lidí... K sousedce jsem chodila na kafe a poklábosit, po jejím bytě zbyly jen vstupní dveře do prázdna. Je to bolest, která ze srdce nikdy nezmizí," vyprávěla důchodkyně, jež musela svůj domov na několik měsíců opustit, protože kvůli masivní explozi prošel rekonstrukcí.

Rusové v Dnipru zasáhli i porodnici

Reportéři eXtra.cz na Ukrajině

Náš tým zpravodajů se opět vydal na Ukrajinu, kde již téměř dva roky zuří válka. Fotoreportér Jiří Masojídek a reportér Jiří Charvát během své cesty navštíví Kyjev, Dnipro a Charkov. Zmapují každodenní život místních, dopady ruské agrese na zmíněná města a celkovou atmosféru.

Všechny články najdete zde.


Na útok, jehož fotky obletěly prakticky celý svět, vzpomíná i studentka Dina. Ta žije v jednom z přilehlých domů, které měly to štěstí a výbuchu byly ušetřeny, navíc v době exploze byla s kamarády v centru města. Na to, co viděla, když se vrátila, jen tak nezapomene. "Všude byli hasiči, vojáci, policie a snažili se vysvobodit lidi z trosek. Pomáhal, kdo mohl," popsala a dodala, že se ještě několik měsíců bála, aby dům, v němž žije, nedopadl stejně.

Budova na Nábřeží vítězství ani zdaleka nebyla jediným civilním cílem, který rakety či drony okupantů zasáhly. Rusové například do základů zničili budovu psychiatrie a blízké veterinární kliniky. Při ostřelování strojírenské fabriky dopadla jedna z raket na nedaleké obchodní centrum či porodnici. Právě o tom bude náš další chystaný článek.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy