Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Tyhle dětské seriály jsme milovali: Připomeňte si Létajícího Čestmíra či Křečka v noční košili

+ Dalších 6 fotografií
Vyrůstalo na nich hned několik generací a všichni jsme je milovali. V šedivém socialismu zářily duhovou fantazií a neopakovatelným humorem. Řeč je o seriálech pro děti, jako byly Létající Čestmír, Arabela či Křeček v noční košili, na něž ale s gustem koukali i dospělí.

Ty nejlepší seriály vzniklé v osmdesátých letech minulého století, na nichž vyrostly celé generace dětí, spojují jména Miloše Macourka a Václava Vorlíčka. Jako první vznikla dnes už kultovní Arabela, pod niž se Vorlíček podepsal režijně i scenáristicky, scénář napsali spolu s Macourkem a stal se z nich nerozlučný a vpravdě geniální autorský tandem.

Seriál o říši lidí a říši pohádek z roku 1980 měl celkem 13 dílů, a jakkoli mu táhne pomalu na 40 let, baví další a další generace dětí. Slovenka Jana Nagyová dodnes okouzluje jako krásná Arabela a nesnesitelnou Xénii zase už nikdo nikdy neodpáře Dagmar Patrasové

Následoval geniální sci-fi seriál Létající Čestmír o šesti kouzelných květinách, možná proto měl jen šest dílů. Čestmír Trnka v něm zakopne o kouzelný kámen a ocitne se na Planetě květin. Přinese si odtud semínka, ze kterých mu vyrostou rostliny, jejichž vůně umožňuje létat a nejen to. V Čestmírovi se vyřádila celá tehdejší herecká špička v čele s Vladimírem Menšíkem, Jiřinou Bohdalovou, Ivou Janžurovou, Petrem Nárožným nebo Jiřím Sovákem.

A třetím pokladem 80. let se stal Křeček v noční košili, v němž se pro změnu cestovalo do minulosti v noční košili po pradědečkovi Káji Berky, zneuznaném géniovi. Ani zde Miloš Macourek s Václavem Vorlíčkem nešetřili nápady a fantazií přímo hýřili.

Související články

Další články