Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Týdenní předpověď počasí: Meteorologové varují před požáry a vysokými teplotami

Týdenní předpověď počasí: Meteorologové varují před požáry a vysokými teplotami
Zdroj: HZS Ústeckého kraje
Počasí
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v platnost hned dvě výstrahy. Varují před vysokými teplotami a zároveň před nebezpečím požáru. Obě výstrahy jsou platné od úterý 28. července. Podívejte se, jaká je předpověď počasí na tento týden.

Meteorologové z ČHMÚ vydali dvě výstrahy, které budou platit od úterý 28. července. Lidé by měli v tomto týdnu počítat s vysokými teplotami. Krom toho meteorologové upozorňují na nebezpečí požárů.

Výstrahy

V úterý od osmé hodiny ranní až do odvolání vchází v platnost výstraha před nebezpečím požárů s vysokou pravděpodobností výskytu. Na pozoru by se měli mít především kraje Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký a hlavní město Praha.

Nebezpečí vzniku požárů hrozí kvůli teplému počasí s minimem srážek. Jak se před požáry chránit? "V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů. Nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Dbát na úsporné hospodaření s vodou," píší meteorologové z ČHMÚ.

Druhá výstraha s vysokou pravděpodobností výskytu jsou vysoké teploty. Tato výstraha je platná od úterní jedenácté hodiny dopolední až do osmi hodin večer. Platit bude především pro hlavní město Prahu a dále pak pro Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj a Zlínský kraj. Odpolední teploty budou většinou překračovat 31 °C.

"Vysoká zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti ani zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech," upozorňují meteorologové.

Týdenní předpověď počasí

V pondělí bude polojasno až skoro jasno, během dne až oblačno a na severu a severovýchodě ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty pak mezi 25 až 29 °C, v 1000 m na horách kolem 20 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s se bude měnit na jižní.

V úterý bude podle meteorologů jasno až polojasno, k večeru od jihozápadu přibývání oblačnosti a místy přeháňky a bouřky, ojediněle i silné. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 30 až 34 °C. Mírný jižní až jihozápadní, v Čechách později západní vítr 3 až 7 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Ve středu můžeme očekávat oblačno až polojasno, v jihovýchodní polovině území zpočátku až zataženo s deštěm, ojediněle i bouřkami. Později od severozápadu další ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 19 až 15 °C, na západě až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 24 až 28 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Ve čtvrtek bude skoro jasno až polojasno, přes den přechodně až oblačno. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 5 m/s.

V pátek bude jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty pak mezi 24 až 28 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s.

O víkendu bude jasno až polojasno, postupně většinou oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C, postupně 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 31 °C.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy