Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Týdenní předpověď počasí: Čeká nás Štědrý den na sněhu, či na blátě?

Předpověď počasí: Čeká nás Štědrý den na sněhu, či na blátě?
Zdroj: Profimedia
počasí

Počátkem týdne k nám bude proudit studený vzduch od severu, který přinese návrat zimního počasí. A tak do úterý na horách na severu území napadne až 10 cm sněhu. Citelně se ochladí i v nižších polohách. Zimní počasí ale zřejmě moc dlouho nevydrží. Co ještě prozradil Český hydrometeorologický ústav a meteoroložka Dagmar Honsová?

Na Štědrý den se k nám od jihozápadu dostane teplý vzduch a nad naším územím se bude střetávat studený vzduch od severu s teplým od jihozápadu. Tvořit se tak budou četné srážky, a to, v jakém skupenství kde budou, přesně závisí na poloze tohoto frontálního rozhraní. Nyní to ale vypadá, že ve studeném vzduchu bude ležet pouze sever a severovýchod území. "Složitější meteorologickou situaci bychom na Štědrý den jen těžko hledali. Vánoční počasí tak zůstává napínavé až do poslední chvíle," řekla pro eXtra.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Náledí a sněhové jazyky

V pondělí bude na naše území od severu proudit studený vzduch, ten přinese návrat zimy. Oblačnost bude proměnlivá - převážně ale zmenšená - převládat bude polojasno, přechodně až jasno, pouze na horách na severu bude oblačnosti více a tam očekáváme sněžení, jinde se budou sněhové přeháňky vyskytovat pouze ojediněle. Po ránu pozor na tvorbu náledí, během dne se mohou na horách tvořit sněhové jazyky. Odpolední teploty se zastaví mezi -2 až 3 °C, pocitovou teplotu bude snižovat čerstvý vítr zejména na Českomoravské vrchovině – pohybovat se tam bude na -5 °C.

V úterý bude oblačno, během dne místy až polojasno, zejména na horách místy sněžení, jinak pouze ojediněle sněhové přeháňky. Ranní teploty budou klesat na -2 až -6 °C. Denní teploty se zastaví mezi -3 až 1 °C.

Ve středu bude nejméně oblačnosti z celého týdne – bude jasno až polojasno. Po ránu ojediněle mrznoucí mlhy. Ranní teploty budou klesat až na -4 až -8 °C, ojediněle na -10 °C. Denní teploty se budou opět pohybovat mezi -2 až 2 °C.

Ve čtvrtek bude oblačno, na jihozápadě území postupně až zataženo a tam místy sněžení nebo sněhové přeháňky, které budou postupně přecházet ve srážky mrznoucí a dešťové. Ranní teploty budou klesat až na -4 až -8 °C. Denní teploty mezi -2 až 2 °C.

Počasí na Štědrý den

Na Štědrý den bude počasí v Česku pod vlivem frontálního rozhraní – to bude oddělovat studený vzduch od severu od teplého na jihozápadě. A na jeho přesné poloze budou závislé teploty i druh srážek.

Zatím to vypadá, že v chladnějším vzduchu bude zůstávat sever a severovýchod našeho území – tam se budou odpolední teploty pohybovat lehce pod bodem mrazu a bude sněžit. Naopak v teplém vzduchu bude pršet nebo se bude jednat o srážky mrznoucí a teploty se budou pohybovat od 2 do 6 °C.

Předpověď na víkend

A podobně nejisté jsou prognózy i na 25. a 26. prosince. Zřejmě se ale většina našeho území dostane do teplého vzduchu a sněžit bude pouze na vrcholcích hor, jinak to bude o dešti. Ojediněle i mrznoucím.

V sobotu bude zataženo až oblačno, občas déšť, ojediněle i mrznoucí. Sněžení na vrcholcích hor. Ranní teploty budou klesat až na 1 až -3 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 2 až 6 °C.

V neděli bude oblačno, místy déšť. Ranní teploty budou klesat až na 3 až -1 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až 7 °C.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy