Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Týden ve znamení rozvolňování. Velký přehled pondělních a čtvrtečních změn

Zdroj: pixabay.com, koláž eXtra.cz
Vládní nařízení
Tento týden se lidé konečně dočkají většího rozvolnění. To začíná už dneškem, byť se to týká pouze škol. Od čtvrtka pak můžeme očekávat zrušení zákazu vycházení, otevření obchodů nebo restaurací. Česko se totiž už několik dní nachází ve třetím stupni systému PES a klesající množství nově nakažených nasvědčuje, že se situace neustále zlepšuje.

Pondělní změny

  • Žáci první a druhé třídy chodí do škol už od středy 25. listopadu. Ode dneška se k nim přidají i studenti třetího, čtvrtého a pátého ročníku. Rodiče přitom nemají povinnost posílat dítě do školy, avšak ztratí tím nárok na ošetřovné.
  • Žáci druhého stupně základních škol přechází na rotační výuku. Záleží přitom na škole, které třídy přijdou do školy a které zůstanou doma na distančním vzdělávání. Rotace se bude měnit po týdnu. To se týká také nižších stupňů osmiletých a šestiletých gymnázií. Deváťáci chodí do školy normálně.
  • Studenti středních škol, učilišť, vyšších odborných škol zůstávají na distanční výuce, výjimkou jsou maturitní ročníky, které se učí prezenčně. Vysoké školy pak mají také distanční výuku, povolené jsou ovšem zkoušky v maximálním počtu deseti lidí.

Čtvrteční změny

  • Od 3. prosince mohou opět otevřít restaurace, platí pro ně ale přísná omezení. Otevírací doba je povolena od 6:00 do 22:00, v zařízení může být maximálně 50% maximální kapacity, u jednoho stolu mohou být nanejvýš 4 osoby a nikdo nesmí být v restauraci tzv. na stojáka. V obchodních centrech pak restaurace mohou fungovat pouze přes výdejní okénko.
  • Zároveň se ruší zákaz nočního vycházení a bude opět bude možné konzumovat alkohol na veřejnosti. I to má ale omezení, jelikož konzumace alkoholu nesmí probíhat u stánků čí výdejních okének.
  • Od čtvrtka se otevírají i obchody a zároveň se ruší zákaz nedělního prodeje. I nadále však platí pravidlo jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních plochy a povinnost dvoumetrových rozestupů.
  • Konat se mohou i trhy, ale s výrazně omezenou kapacitou. Venku může být maximálně 50 lidí, uvnitř pak 10. Navíc je zákázaná konzumace jídla i alkoholu přímo u stánků.
  • Vítaným rozvolněním je také otevření kadeřnictví a salonů. Kadeřníci nemusí nosit ochranný štít, rouška či respirátor zůstavají povinností. Obnovení provozu se týká také tetovacích salónů, masáží nebo manikúr.
  • Dočkají se i sportovci, od čtvrtka se mohou konat profesionální i amatérské sportovní soutěže, ale bez přítomnosti diváků. Všichni amatérští sportovci musí mít ve vnitřních prostorách povinně roušky. Profesionálové tomuto nařízení uniknou.
  • Do života lidí se opět vrátí kultura, byť v omezené míře. Od čtvrtka otevřou muzea, galerie i knihovny, ale jejich kapacita bude snížena na 25 %. Na hradech a zámcích pak může být najednou skupina o maximálně deseti lidech. V knihovnách platí pravidlo jednoho člověka na 15 metrů čtverečních. Kulturní představení se mohou konat, ale bez diváků. Kina i nadále zůstávají zavřená.

Související články

Další články