Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Ty rozmazlený fracku! Jeremy Clarkson z Top Gearu přejel klimatickou Gretu

Zdroj:
+ Dalších 19 fotografií
VÁLKA GENERACÍ
Bouřlivák Jeremy Clarkson (59), kterého v roce 2015 televize BBC vyrazila z oblíbeného pořadu Top Gear, řekl o šestnáctileté klimatické aktivistce Gretě Thunberg, že je rozmazlený fracek. Vytočilo ho její emotivní vystoupení v OSN, které si vzal osobně. Na Gretinu obranu se postavila jeho dcera Emily.

Kdo nekomentoval Gretu, jako by nežil. Se svou troškou do mlýna přišel i kontroverzní bývalý moderátor automobilové show Top Gear Jeremy Clarkson (59).

Emotivně vyhrocené vystoupení Grety Thunberg na zasedání OSN ho zvedlo ze židle. Ve svém sloupku pro The Sun jí dal co proto: "Když má dospívající dívka zuřivý a uslzený záchvat, většina rodičů ji zkrátka pošle do pokoje, než se uklidní," napsal například. Nejvíc ho asi vytočilo její zvolání: "Jak se opovažujete (mluvit jen o penězích a ekonomickém růstu)?"

Greta je podle Jeremyho Clarksona rozmazlený fracek

"Jak se my opovažujeme? Ne. Jak se ty opovažuješ plout do Ameriky na jachtě z uhlíkových vláken, kterou jsi nepostavila. Která stojí 15 milionů liber, které jsi nevydělala, a která má záložní naftový motor, který jsi nezmínila," hromoval dál.

„Omlouvám se, slečno Thunbergová, ale pokud se hodláte navážet do mé generace, musíte se smířit s tím, že se budu navážet do vás a té vaší," pokračoval Clarkson. Připomněl, že všechny léky na bolení hlavy, pitnou vodu z kohoutku, dostatek jídla, bezpečí, mobilní telefony, laptopy a internet a další vymoženosti západní civilizace má dnešní generace díky té předchozí.

"Stvořili jsme sociální sítě, které využíváte každý den, a provozujeme banky, které za to platí. Takže jak se opovažuješ tam stát a poučovat nás, ty rozmazlenej fracku?" zakončil svůj plamenný sloupek, ve kterém jí vyčetl i to, že její rodiče skáčou, jak ona píská. "A ano, jsi rozmazlená, protože když jsi řekla svým rodičům, aby přestali létat letadlem a přestali jíst maso, nezachovali se jako rozumní rodiče a neignorovali tě. Místo toho řekli ‚Ano, zlato‘ a poslechli tě. Měli tě však poučit, že život je tragický," nebral si Clarkson servítky.

Jediné, v čem jí dal za pravdu, je fakt, že planeta se ohřívá a člověk na tom má svůj podíl, s čímž souvisí i hrozící migrační krize. Poslal ji ale od řečnického pultu zpět do školy. "Co nejrychleji se vrať do školy a tvrdě pracuj ve svých vědeckých hodinách. Protože věda je tím, co řeší problémy. Mnoho tisíc lidí, které jsi měla tu troufalost obviňovat, dělá přesně to, co chceš. Tak buď hodná holka, mlč a nech je s tím pohnout," dodal.

Jeho dcera Emily si to rozhodně nemyslí

S Clarksonovým názorem ale nesouhlasí mladá generace, která v milionových zástupech po celém světě demonstruje za ochranu klimatu, ani jeho dcera Emily, která ho neadresně sejmula ve svém twitterovém příspěvku Sdílela totiž tweet jistého Johna Bishopa, který Gretu vnímá jako inspirativní bytost, díky které se alarmující problém řeší a svět dělá lepším. K němu připsala: "Nebylo by hezké, kdyby všichni chlápci ve středním věku uměli takhle mluvit o Gretě a s Gretou - s ku*evsky odvážnou teenagerkou, která všem na očích mění svět?"

Související články

Další články