Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Tvrdý předvolební boj o Prahu 6! Po trestních oznámeních jde o stipendia na soukromé škole

V Praze je před volbami dusno.
Na Praze 6, která je zřejmě nejbohatší městskou částí metropole, hoří drsný boj. Po anonymním trestním oznámení proti místostarostovi Janu Lacinovi kvůli údajnému podvodu s dotacemi se na internetu objevily neveřejné dokumenty z jednání městské rady. Týkají se udělování stipendií na soukromé škole Prague British School.

Celý spor je poměrně složitý a táhne se už několik let. Před několika lety městská část Praha 6 pronajala budovu bývalé základní školy Vlastina soukromé škole Prague British School. Kromě nájmu ve výši pět milionů korun získala radnice možnost udělit talentovaným žákům čtyři stipendia. To znamená, že zvolení studenti nemusí platit školné. To je jinak poměrně vysoké – jedná se o stovky tisíc korun za rok.

Na Facebooku ve skupině Praha 6 – Stipendium pro vaše děti se objevily neveřejné dokumenty z městské rady. Tyto dokumenty obsahovaly i seznamy studentů (včetně osobních údajů). Jednalo se právě o studenty, kterým radnice zajistila odpuštění školného.

Takovou praxi již dříve odsoudila strana Zelení. „Když trvám na komisi pro výchovu a vzdělávání na medializaci dané informace, vím již předem, jaké další zaklínadlo mne čeká. Vždy se nese v duchu: ‚Rodiče jsou svéprávní, informace si přece dohledají. Nedělejte z lidí mimina‘,“ stěžovala si zastupitelka Prahy 6 za Zelené Pavla Ducháčková Chotková. Její hlas cituje web info.cz.

Podle dokumentů, které unikly na Facebook, uděluje radnice studentská stipendia na návrh samotné Prague British School. Radnice může na základě vzájemné dohody poskytovat až 25 stipendií. Letos jich ale mohla poskytnout jen 5.

Návrh několikrát městskou radou neprošel po námitkách koaličního ANO. Vše se podařilo schválit až na potřetí. Stalo se tak až v momentě, kdy zástupci radnice získali větší zastoupení ve výběrové komisi, která talentované žáky vybírá.

Související články

Další články