Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Ivana Gottová Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Tvrdý boj proti kuřákům: Ničíte si vědomě zdraví? Plaťte vyšší zdravotní pojištění

boj proti kouření
Svaz zdravotních pojišťoven vytáhl do boje proti kuřákům. Podle odborníků by měli kuřáci platit vyšší zdravotní pojištění, a to z toho důvodu, že si vědomě devastují svoje vlastní zdraví. S tímto návrhem souhlasí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ale vidí velký problém v realizaci i v kontrole.

„Principiálně bych nebyl proti takové debatě. Kouření je celkově špatně, nezdravé a pokud se někdo dobrovolně pro toto rozhodne, měl by za to nést zodpovědnost,“ nechal se slyšet pro TN.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zároveň však ministr zdravotnictví vidí velký problém v realizaci nápadu. Velmi obtížné by také bylo kontrolovat pojištěnce kuřáky, kolik vykouřili denně krabiček a jestli vůbec nějakou. Odborníci tvrdí, že v České republice kouří zhruba dva a půl milionu lidí.

Na léčbu onemocnění způsobených kouřením jdou ročně z pojištění miliardy korun. Podle svazu pojišťoven by si měli kuřáci připlácet za zdravotní pojištění, protože si dobrovolně ničí zdraví. Na kuřáky musí pak doplácet ti, kteří nikdy neměli cigaretu v ruce.

Mohlo by vás zajímat

Další články