Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Tvrdší lockdown je nejrychlejší cesta z tunelu, říká epidemiolog Maďar

Epidemiolog Rastislav Maďar: Tvrdší lockdown je nejrychlejší cesta z tunelu
Zdroj: profimedia.cz
Lockdown
Epidemiolog Rastislav Maďar (47) řekl v rozhovoru pro DVTV, že comeback na post poradce ministra zdravotnictví nechystá, protože by to bylo jako řídit letadlo bez pilota. Podle něj je celá situace s covidem jakousi zkouškou pro stát a zároveň dodává, že musíme ještě vydržet.

Epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar byl v první vlně koronavirové pandemie členem pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření. Svůj post opustil v srpnu minulého roku z vícero důvodů, přičemž jedním z nich bylo i to, že mu byly ze strany některých spolupracovníků zasílány výhrůžné zprávy.

Když byl Maďar minulý rok členem epidemiologické skupiny, souhlasil s rozvolněním na konci června, ale jen pokud se situace zlepší. Když se zhorší, tak se zasáhne. „K tomu ale nakonec nebyla politická vůle. V létě nastala euforie, že už to máme za sebou a že to nic dramatického nebylo,” říká Maďar v rozhovoru pro DVTV. Dodává, že ministrovi v té době říkal, aby veřejnosti neříkali, že virus slábne. Podle něj by to totiž vedlo k tomu, že budou lidé podceňovat původce. To se také stalo. Lidé se shlukovali i tam, kde nemuseli, a vše bylo přes léto opět v normálu.

Nejpozději v srpnu se mělo zasáhnout

Podle Maďara byly tři stěžejní situace, které měly za následek rapidní nárůst nově nakažených po Novém roce. První bylo rozvolnění v létě. „Mělo se zasáhnout nejpozději v srpnu. Jenže realita byla taková, že se ještě v září zasahovalo poměrně mírně,” myslí si Maďar. Druhá situace nastala, když se začalo uvolňovat před Vánoci, a třetí, když se vědělo, že se rozšířila britská mutace po celé Velké Británii a v Česku se to nijak výrazně neřešilo. V současné době se podle Maďara britská mutace plošně rozšířila po celé republice a je dominantní. „Lidé už nemají energii a chuť, aby opatření dodržovali,” dodává.

Špatná komunikace odborníků

V rozhovoru pro DVTV Maďar dále mluvil o tom, proč si myslí, že je v současnosti komunikace kolem vládních opatření chaotická a nepředvídatelná. „Mám pocit, že kolem současného ministra zdravotnictví zůstal velmi malý tým lidí a že když se moc snaží, tak to zkrátka nejde. Působí to křečovitě,” říká Maďar a dodává, že v srpnu minulého roku zasedaly laboratorní, klinické a epidemiologické skupiny, které poskytovaly odborné stanovisko a to exministr Vojtěch vždy respektoval. S nástupem Blatného podle něj převládá hlavně klinický pohled.

V DVTV padla otázka i ohledně tvrdého lockdownu. Epidemiolog Roman Prymula se domnívá, že je na něj v tuto chvíli už příliš pozdě, kdežto Maďar si myslí, že by byla zapotřebí tvrdší opatření. Pokud se zase vymyslí tzv. hybridy, jak se tvrdým opatřením vyhnout, nebude to mít valný efekt a situace se bude neustále opakovat. Tedy reprodukční číslo klesne, přijde postupné rozvolnění a poté znovu naroste. „Tvrdší lockdown je nejrychlejší a nejbezpečnější cesta z tunelu,” domnívá se Maďar. Vysvětluje to tím, že by celá situace trvala kratší dobu, protože by se zavedl na nějaký čas lockdown a poté by přišlo rozvolnění.

Rastislav Maďar souhlasí s myšlenkou ministerstva, která zní: Musíme ještě vydržet. Je ale podle něj důležité, aby veřejnost věděla, jak dlouho má vydržet. To ale ministerstvo ani odborníci momentálně nedokáží říct.

Související články

Další články