Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Tvrdě, ale elegantně: Takhle si Petr Kellner vyřídil účty s Andrejem Babišem

Tvrdě, ale elegantně: Takhle si Petr Kellner vyřídil účty s Andrejem Babišem
Zdroj: PPF/Profimedia
+ Další 3 fotografie
Petr Kellner
Miliardář Petr Kellner (†56) byl podle mnohých skromný a pracovitý muž. Zároveň ale také uměl být tvrdým obchodníkem, a když se do něj někdo opřel, dovedl mu to elegantně vrátit. To ostatně poznal i premiér Andrej Babiš, po Kellnerovi tehdy druhý nejbohatší Čech.

Obouvat se do Petra Kellnera se nevyplácelo. Svědčí o tom například to, co se odehrálo v roce 2017 před volbami do Poslanecké sněmovny. Andrej Babiš (66) se tehdy opřel do Kellnera v jednom rozhovoru pro magazín Forbes. Podle lídra ANO nejbohatší Čech založil z prostředků své nadace The Kellner Family Foundation soukromou školu Open Gate jenom proto, aby si v ní vychoval zaměstnance pro svou firmu PPF.

Reklama na knihu o Babišovi

Byť Kellner tuto kritiku ponechal beze slova, ostatně tak jak bylo jeho zvykem, o pár týdnů později došlo k něčemu, co řada lidí považuje za miliardářovu odvetu proti Babišovi. Telefonická společnost O2 totiž začala svým zákazníkům rozesílat reklamu, ve které propagovala tehdy novou publikaci investigativního novináře Jaroslava Kmenty Boss Babiš. Známý operátor přitom patřil právě Kellnerovi, který ji vlastnil přes PPF.

„Už jste měli šanci přečíst si novou knihu Boss Babiš? O2 Active ano. A z knihy nás mrazí ještě dlouho po dočtení poslední stránky," stálo tehdy v SMS zprávách, které obdržela řada zákazníků jen pár dní před volbami do Poslanecké sněmovny, v nichž Babiš se svou stranou nakonec triumfoval.

Byla to kampaň?

SMS pak obsahovala link, který odkazoval na článek o Kmentově knize. „Volby do Poslanecké sněmovny jsou už za pár dní. A Andrej Babiš je spolu s hnutím ANO nejspíš vyhraje. I proto je dobré vědět, komu (a proč) udělí hned poté Miloš Zeman mandát sestavit novou vládu. A za to patří Jaroslavovi Kmentovi obrovské dík,“ stálo v závěru článku.

Ihned se tak vyrojily spekulace, zda jde o Kellnerovu odvetu Babišovi nebo zda proti němu vede společnost O2 kampaň, což by bylo protizákonné. To ale operátor vyloučil a uvedl, že jde o pouhou reklamu na produkt, který O2 nabízela ve své on-line knihovně v podobě formátu PDF. Ať tak či onak, zpráva rozhodně nepůsobila dojmem, že jde o pouhou náhodu. Jak to tenkrát bylo přesně, to už se ale Češi nejspíš nikdy nedozvědí.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy