Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Tvrdá kritika polského prozaika: Nesnáším Čechy, jsou průměrní a spojuje je láska k pivu

Tvrdá kritika polského prozaika: Nesnáším Čechy, jsou průměrní a spojuje je láska k pivu
Zdroj: facebook
kritika
Polský prozaik a překladatel českých knížek Aleksander Kaczorowski opravdu šokoval, když v rozhovoru nepříjemně zkritizoval Čechy. Uvedl, že je nesnáší a jsou to nudní měšťáci, kterým je všechno jedno.

Aleksander Kaczorowski je polský spisovatel a překladatel českých knížek například od Oty Pavla a Václava Havla. Pro list Gazeta Wyborcza poskytl rozhovor, ve kterém ostře zkritizoval český národ.

"Nesnáším Čechy. Dlouhodobě mě strašně rozčilují. Je to země zajímavé kultury, zvláště ve dvacátém století, ale ti lidé? Potvrzení průměrnosti u (Bohumila) Hrabala se mi líbí jako literární gesto, ale ne jako životní postoj. Taková mentalita je z dlouhodobého hlediska destruktivní," rozpovídal se Kaczorowski.

Tím to ale nekončilo. Jeho promluva pokračovala a prozaik vůbec nešetřil se slovy. "Češi nejsou liberální. Většině lidí je prostě všechno, jak říkají, u pele," kritizoval. Z jeho promluvy jasně vyplývá, že jsme pro něho nanejvýše průměrní. "Společnost, která nebyla s to bojovat za svůj stát, se nakonec změnila v pospolitost konzumentů, které spojuje láska k pivu. Je to dobře vidět v próze Oty Pavla, který jako zralý člověk dospěl k názoru, že na něm nic nezáleží, a tedy musí prožít svůj život co nejlépe, uzavřen v soukromí a u psaní knížek," uvedl.

Sám se na sociální síti brání tím, že to tak nebylo myšlené. "No, tak abyste věděli, že takové blbosti neříkám, přidávám tištěnou verzi rozhovoru pro Gazetu Wyborczu. Ta hlavní myšlenka je, že se Poláci po roce 1989 stále více podobají Čechům, což je podle mě spíš k dobrému," napsat Aleksander.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy