Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Turecký prezident Erdogan přežil pokus o převrat: Armáda střílela do lidí, Turecko se proměnilo v krvavou lázeň

Erdogan vyzval lid, aby veřejnost šla do ulic a bojovala proti armádě,
která se pokusila o převrat.
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
Turecký prezident Erdogan přežil pokus o převrat. Noční události v Turecku mohly mít dvojí vývoj. V jednu chvíli to vypadalo, že armáda dokáže převzít v Turecku moc, pak ale Erdogan promluvil k lidu a Turci vyšli do ulic. A davy šly proti tankům. Armáda začala nakonec do lidí střílet.

Zdá se, že turecký prezident Erdogan dokázal v zemi potlačit pokus o převrat, který proti němu vedla část armády.

Pokus o puč označil za vlastizradu a vzbouřencům pohrozil, že cena, kterou zaplatí, bude velmi vysoká. Opozice hovoří o tom, že nyní poznáme, co to znamená, když je někdo skutečným diktátorem.

V Ankaře a Istanbulu se část armády pokusila o vojenský převrat. Vojáci obsadili letiště i budovu televize, z části byl omezený internet, nefungoval přístup na sociální sítě. Zdálo se, že zemi kontrolují pučisté.

Jenže pak Erdogan promluvil z neznámého úkrytu k lidem. Vyzval veřejnost, ať jde do ulic a postaví se armádě. A Turci svého prezidenta poslechli.

Začala krvavá lázeň. Pučistům se postavili lidé a Erdogan pokus o puč přežil, i když se v jeden čas v noci hovořilo o tom, že bude rád, když se mu z Turecka podaří zmizet.

Přesný počet obětí není znám, podle prvních informací přišlo o život 194 lidí, zraněných je nejméně 1154.

V noci se Erdogan vrátil do Istanbulu z letoviska Marmaris, kde trávil dovolenou. V Istanbulu ho vítaly nadšené davy lidí. Okamžitě začalo zatýkání vzbouřenců po celém Turecku. Erdogan nyní začne armádu od pučistů čistit a nebude to nic příjemného.

Turecko opět kontrolují provládní síly a země by se měla pomalu začít vracet do normálního běhu. Bude také obnoven provoz na letišti.

Co to přinese do budoucna, je otázkou, Erdogan každopádně přežil pokus o puč a nyní bude vzbouřence trestat.

Související články

Další články