Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Tuhá zima míří do Česka: Sněhové závěje a jazyky mohou uvěznit lidi na horách

Zdroj: archiv
výstraha
Jak to vypadá, tak opravdová zima dorazila do Česka. V Orlických horách a Krkonoších meteorologové varují před zledovatělým sněhem na silnicích. Během víkendu se má navíc celá situace ještě zkomplikovat. Řidiči by si měli dát pozor na Vsetínsku i Bruntálsku. Na horách na severu a severovýchodě Česka má začít vydatně sněžit už v pátek a ani v sobotu sníh nepoleví. Na některých místech může nasněžit až 30 cm.

Při čerstvém větru a sněžení se od pátečního odpoledne a zejména v sobotu budou vytvářet sněhové jazyky, v exponovaných horských polohách i závěje. "Nebezpečné podmínky pro řízení vozidel, některé vozovky mohou být nesjízdné. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy," varuje Český hydrometeorologický ústav.

Při jízdě autem by řidiči neměli zapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Podle odborníků by ve vozidle bylo vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla.

Orientace a pohyb mohou být kvůli sněhu a větru hlavně ve vyšších polohách obtížné a velmi nebezpečné. Na horách by měli lidé dodržovat pokyny Horské služby. Během soboty na horách na severovýchodě napadne až 15 cm sněhu.

V sobotu bude oblačno až zataženo, místy až polojasno. Zpočátku místy, postupně ojediněle sněhové přeháňky. Na horách na severu a na severovýchodě sněžení vydatnější a trvalejší. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C, v 1000 m na horách kolem -7 °C.

V neděli očekávejme polojasno. Ve východní polovině území zpočátku až zataženo, na severovýchodě místy sněžení. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, při déletrvající malé oblačnosti kolem -8 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až +1 °C.

"V Beskydech se mohou zpočátku tvořit sněhové jazyky," varují meteorologové.

Související články

Další články