Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Tuchlovice, Kladno i Ostrava: Výbuch v Karviné je několikátou důlní tragédií za posledních 30 let!

Zdroj: Facebook
+ Další fotografie
nebezpečná práce
Včerejší výbuch metanu v dole v Karviné má na svědomí 13 lidských životů. To z něj činí nejtragičtější událost od roku 1990, kdy v dalším karvinském dole zemřelo 30 osob poté, co v něm stejně jako nyní vzplál a vybuchl metan. Od roku 1990 se podobných tragédií stalo celkem 16 a spousta horníků přišla o život.

Stejně jako včera i 18. října 1990 stál za tragickou událostí výbuch metanu, který je součástí důlního plynu v dolech. Ne vždy však za důlními tragédiemi stojí vznícení plynů. Připomeňme si ty nejnešťastnější události, které se odehrály v dolech, a vzdejme tak hold jejich obětem.

Karviná – 18. října 1990

700 metrů pod povrchem došlo ve sloji k výbuchu metanu v Dole 1. máj. 29 osob zemřelo v místě tragédie, poslední oběť pak podlehla svým zraněním v nemocnici.

Doubrava u Orlové – 8. ledna 1992

V místě, kde nyní leží už jen pozůstatky dolu, došlo k silnému otřesu. Důl se nacházel v karvinské části Ostravsko-karvinského revíru.

Tuchlovice – 5. dubna 1997

V dole na Kladensku zemřeli při zásahu dva záchranáři, kteří se tam nadýchali toxického plynu. Plynem se přiotrávilo ještě dalších sedm osob.

Ostrava – 29. listopadu 1998

V Dole ČSA v Ostravě došlo k nehodě, při níž následkem přehřátí organismu zemřeli tři horníci, kteří kontrolovali uzavřené překopy. Příčinou úmrtí bylo hrubé porušení hned několika bezpečnostních předpisů.

Libušín – 29. listopadu 2001

Výbuch metanu stál i za tragédií, jež se odehrála v Dole Schöller. Za explozí s největší pravděpodobností stálo špatné odvětrávání plynů, na místě ale byly nalezeny i cigaretové nedopalky.

Doubrava u Orlové – 30. března 2003

Neštěstí z roku 1992 jako by se opakovalo a v dalším z karvinských dolů došlo k otřesu. Ten zapříčinil smrt dvou osob a jedno těžké zranění.

Stonava – 7. října 2003

Jen pár měsíců po otřesu v Doubravě u Orlové došlo v Dole Darkov k téměř identické tragédii. Stejně jako v dubnu toho roku i v říjnu přišli o život dva horníci.

Orlová – 11. března 2004

Jen o půl roku později přišel další důlní otřes. Ten má na svědomí pět polských a dva české horníky.

Doubrava u Orlové – 12. srpna 2004

Důl v Doubravě jako by byl prokletý. V roce 2004 se v dole udusili dva horníci. Ti vešli do části, kde kvůli výpadku proudu přestala fungovat ventilace.

Stonava – 7. června 2005

V Dole Darkov došlo k dalšímu neštěstí, když o život při závalu přišli dva horníci, kteří tam likvidovali pracoviště a odstraňovali výztuže.

Stonava – 10. července 2008

Jen o tři roky a měsíc později došlo v Dole Darkov k další tragické události. Při přípravách na odstranění porubu v podzemí zemřeli dva pracovníci.

Karviná – 23. listopadu 2008

V dole v Karviné došlo k otřesu, při němž zemřeli dva horníci polského původu. Další tři osoby utrpěly zranění.

Stonava – 22. dubna 2013

V Dolu ČSM přišli o život dva záchranáři. Ti tam pravděpodobně odebírali vzorky ovzduší v uzavřených prostorech.

Karviná – 14. listopadu 2014

V dole v Karviné došlo k velmi silnému otřesu, který si vyžádal tři lidské životy. Kromě nich bylo na místě ještě 9 zraněných osob.

Stonava – 6. srpna 2015

K explozi metanu došlo v Dole Darkov. Výbuch usmrtil tři horníky a další dva těžce zranil.

Karviná – 20. prosince 2018

Čtvrteční výbuch metanu si vyžádal 13 obětí, z nich 12 byli horníci polské národnosti. Třináctá oběť byl český horník.

Související články

Další články