Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Trump se totálně zbláznil, Bílý dům ale nemá šanci udržet, říká bývalý diplomat v USA Kolář

Trump se totálně zbláznil, Bílý dům ale nemá šanci udržet, říká bývalý diplomat v USA Kolář
Zdroj: csfd
+ Další 2 fotografie
Donald Trump
Dosluhující prezident Spojených států Donald Trump odmítá uznat výsledek voleb a kope kolem sebe. Podle něj bylo hlasování zmanipulované, a proto Bílý dům neopustí. Podle bývalého velvyslance v USA Petra Koláře ale Trump nemá šanci se v úřadu prezidenta udržet. Diplomat si je však jistý, že světoznámý magnát v politice i nadále zůstane a zároveň by nebylo překvapením, kdyby Trump zkusil v příštích volbách opět kandidovat na prezidenta.

Donald Trump výsledek voleb neuznal, podal řadu žalob a odmítá opustit Bílý dům. Má nějakou šanci se tam udržet?

Nemá, je to zbytečné protahování agónie a zesměšňování sebe sama, protože to vypadá, že se totálně zbláznil. Bohužel jeho chování má dopad na kvalitu americké demokracie, protože ty emoce neustávají, lidé se víc a víc polarizují a vidíme, že velká část lidí si z Trumpa dělá neskutečnou legraci. To akorát uráží jeho příznivce, kteří rozhodně nikam nezmizeli. Situace je velice vyhrocená a otázkou je, co z toho bude. Už jen to, že se Trump nepřipravuje na tranzici.

Co tím konkrétně myslíte?

V povolebním období až do inaugurace vždy probíhala příprava k předávání moci. Včera jsme slyšeli ministra zahraničí Mikea Pompea, že k ničemu takovému nedochází, protože Trump pokračuje ve vládě dál a v Bílém domě zůstane. To jsou momenty, kdy si říkáte, kam to povede a co z toho bude. Z tohohle pohledu je to mnohem zajímavější, než byly volby.

Experti právě Pompeovi a také viceprezidentovi Penceovi radí, aby Trumpa opustili, protože je svým chováním táhne ke dnu. Souhlasíte?

Oba zůstávají vůči Trumpovi loajální a nemohu říct, že by je to nějak poškozovalo. Zapomíná se totiž na to, že současný prezident má stále obrovskou základnu příznivců. Zároveň je ale zajímavé vidět, že řada významných republikánů se snaží řešit situaci tak, aby Trump zabalil kufry a vypadl. Někteří k tomu dosluhujícího prezidenta vyzývají otevřeně, jiní se snaží působit v zákulisí, ale zatím to vypadá, že marně.

Pokud se to povede a Trump skutečně opustí prezidentský post, jaké budou podle vás jeho další kroky?

Je možné, že bude mít nějakou svou televizi s reality show, kterou bude využívat, aby dál rozděloval Ameriku. Nebo si dokonce třeba založí vlastní hnutí. Trumpův blízký kamarád Stephen Bannon jezdí po světě a snaží se založit celosvětové populistické hnutí, na kterém by se logicky mohl podílet i Trump.

Věříte tedy, že Trump v politice zůstane?

Trump určitě své politické ambice neztrácí, a to, že má podporovatele nejen v Americe, ale i ve světě, dává tušit, že v politice zůstane. Otázkou je, jestli v rámci republikánské strany, nebo mimo ni. Právě v radikalním křídle republikánů je řada lidí, které Trump uhranul a nabudil, takže by nejspíš neměli problém se k němu přidat. Není vyloučeno a rozhodně by mě nepřekvapilo, kdyby to Trump zkusil znovu na prezidenta. Tu možnost legálně má.

Zmiňoval jste, že dosluhující prezident má stále velkou fanouškovskou základnu. Čím to, že je ani přes své chování neodpudil?

Ten člověk je velmi specifický a zatím se ukazuje, že se úplně vymyká americkému politickému standardu, což se Američanům zamlouvá. Oni odmítají jakékoliv regulace. Sám jsem zažil, kolik lidí se cítilo znásilněno tím, kam se Amerika posouvá. Vadí jim, že jim někdo určuje velikost kelímků na colu, aby netloustli. Často se také mluví o regulaci svobody držení zbraní, což je pro velkou část obyvatel USA nepředstavitelné. Američané si chtějí určovat sami, co mohou a co ne. Amerika už podle nich není tím, čím byla.

A Trump je tak v očích Američanů jejich zachráncem...

Přesně tak. Trump se stal jakýmsi mluvčím a vykonavatelem toho, co je pro řadu Američanů důležité, aby Amerika zůstala zemí, na kterou byli dlouho zvyklí. Vidí v Trumpovi jakousi spásu, protože on se chová tak, jak by se Američanům líbilo. Oni mu vlastně uvěřili, že bude bránit tradiční americké hodnoty. A kupodivu už ho začíná podporovat i řada vysokoškoláků, což mi přijde nepochopitelné. Trump zkrátka dokázal přesvědčit část Američanů, že on je ten, kdo brání původní Ameriku proti progresivistům.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy