Trucující Čína odmítla klavíry, miliardář Komárek je pošle do škol: Silné gesto dojalo Báru Nesvadbovou
"Ti dva jsou prostě skvělí. Štěpánka a Karel koupili těch jedenáct Petrof klavírů a darují je českým školám. Jsem vážně ráda, že je znám. Že vnímají morálku. Spravedlnost. A pravdu," napsala si na Instagram novinářka a spisovatelka Bára Nesvadbová, která tento krok podporuje všemi deseti. A není jediná, tento nápad se zalíbil mnoha lidem ze široké veřejnosti.
Majitelka firmy Petrof Zuzana Ceralová Petrofová a Karel Komárek nákup klavírů v úterý potvrdili. "Že klavíry koupíme, jsme se rozhodli hned, jak jsme se o problému dozvěděli. S manželkou jsme se domluvili, že je naše nadace obratem věnuje českým školám. Přáli bychom si, aby se těch jedenáct nástrojů stalo symbolem české hrdosti a soudržnosti," vysvětlil Komárek.
Dodal, že je Česko úspěšná a svobodná země a tímto činem se to snaží všem Čechům připomenout. "Vážíme si toho velkorysého kroku a jsme rádi, že se naše klavíry dostanou do českých škol. Mne osobně nejvíc překvapila rychlost a rozhodnost Karla Komárka, s jakou k tomuto neplánovanému obchodu přistoupil," radovala se majitelka a prezidentka firmy Petrof.
Čína se mstí za Vystrčilovu návštěvu Tchaj-wanu
Zuzana Ceralová Petrofová měla dodávku jedenácti klavírů připravenou k exportu, avšak v Číně se hovoří o sankcích pro Česko jako trest za cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Odběratel pro Peking a okolí tyto pokuty platit nechce a dodávku nepřijal.
"Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus," stojí v prohlášení čínského šéfa diplomacie Wanga I. To má směřovat právě na Vystrčila. Číně totiž vadí, že česká delegace v čele s Vystrčilem koncem srpna přiletěla na návštěvu Tchaj-wanu, a to i přes odmítavý postoj Pekingu.