Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Trpký osud Oldřicha Nového (†83): Proč elegantní lamač srdcí umíral v osamění?

Zdroj: Lucernafilm
+ Další 4 fotografie
Film
Patřil mezi naprostou špičku herecké smetánky. Oldřich Nový (†83) zbožňoval noblesu, eleganci a dokonalý vzhled. Potřeboval mít vždy všechno perfektní, přesto z něj vyzařovala pozitivní energie. Jenže nic netrvá věčně a krása už vůbec ne. A tak Nový na sklonku života nesmírně trpěl.

Tak jako mnohé další prvorepublikové hvězdy, rovněž Oldřich Nový se dostal na vrchol kariéry během nacistické okupace. Pamatujeme si ho z legendárních veseloher jako Kristián, Eva tropí hlouposti, Dívka v modrém nebo Hotel Modrá hvězda.

Kolem Nového se celou dobu motaly nesmírně krásné ženy. Nataša Gollová, Adina Mandlová i Lída Baarová by dokázaly svést každého muže i v dnešní době. Přesto se traduje, že své milované ženě Alici nebyl herec nikdy nevěrný.

Ta byla židovského původu a Nový ji nehodlal zapřít ani během protektorátu. A tak z barrandovských studií putoval rovnou do koncentráku. Naštěstí nacistické peklo přežil a po válce se vrátil zpátky k hraní.

Dalších několik let u filmu se sice nedá označit za neúspěšné, rozhodně se však Novému nepovedlo dosáhnout zdaleka takového věhlasu, kterému se těšil za první republiky. Jeho posledním kouskem byl televizní film Ženitba z roku 1975.

Oldřich Nový si po celý život zakládal na dokonalém vzhledu. Chtěl se líbit a zkrátka měl rád, když byl obdivován. Jenže se stářím přichází vrásky, což herec špatně nesl. Poté, co ho skupina dívek na ulici nepoznala a měla k němu nelichotivé poznámky, se Nový zcela uzavřel před světem.

Přestal vycházet ze svého luxusního bytu v Pařížské ulici a už se ani neobtěžoval o sebe pečovat. Povídá se, že měl kuchyni plnou holubího trusu. Naposledy se vidět s velikánem prvorepublikového stříbrného plátna měl režisér Miloš Forman, jenž zrovna v Praze natáčel Amadea. Pár dní nato, 15. března 1983, vydechl filmový Kristián naposledy.

Související články

Další články