Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Ivana Gottová Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Trpíte problémy s pamětí? Může to být jídlem! Takhle se dá zlepšit

Máte problémy s pamětí?
Problémy s pamětí trápí čím dál tím víc lidí. Často se uvádí, že na vině je dnešní uspěchaná doba a závislost na smartphonech a dalších chytrých zařízeních. Jenže to tak nemusí být ve všech případech. Odborník na paměť Jakub Pok promluvil o tom, jak se dá zlepšit!

Paměť je pro nás velice důležitá, v posledních letech ale ohromné množství lidí trápí její ochablost. Ať už za tím stojí smartphony, pouhá lenost nebo stáří, vždycky se dá na paměti zapracovat!

„Naše paměť funguje velmi dobře na obrázky, ty hrají prim. Myslíme si, že když si budeme ukládat nějaké slovíčko, které nám nic neříká, stále dokola, bude to fungovat. Ale je lepší si ve slově najít něco, co nám něco připomíná a to zvyšuje pravděpodobnost uložení do paměti. Obrazy jsou daleko silnější než slova,“ prozradil zakladatel Školy paměti Jakub Pok v rozhovoru pro info.cz.

Není to jen oblíbená hláška – „proč si něco pamatovat, když si to můžu najít v mobilu“ – která způsobuje paměťové obtíže. Číhá na nás daleko víc faktorů, jež mohou způsobit pořádné trable. „Málo spánku, strava, která by měla být při učení a především večer lehčí, a tendence zapomínat zesiluje i stres. Je to individuální, ale existují lidé, u nichž je stres tak vysoký, že prostě zapomínají,“ uvedl Pok.

Kromě rady propojování slov s obrázky pomáhá na paměť rovněž fyzická aktivita. „Kdybyste se přihlásili na paměťovou olympiádu, všichni účastníci vyběhnou a běží třeba 15 kilometrů. Paměti pomáhá všeobecně sport, pohyb. A rozhodně tu paměť používat, ne trénovat, ale používat v praxi,“ uzavřel odborník na slovo vztatý.

Mohlo by vás zajímat

Další články