Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Trpíte o Vánocích? Jsou to pro vás svátky hrůzy? Víme, jak to přežijete

Zdroj: profimedia.cz
deprese
Všichni víme, jak bychom měli, podle tradic, trávit Vánoce. V klidu a pohodičce, v kruhu rodiny, v rozjímání, ve světle svíček a v teple domova. Tak proč v nás naopak advent probouzí tak náročné psychické vypětí? Může za to spousta věcí, číhající vánoční komerce, stres, shon kolem příprav a dárků, ale dokonce i počasí a nepříznivé předvánoční klima. Poradíme vám, jak se z Vánoc nezbláznit!

Nálada pod psa? Může za to i počasí!

V prosinci zažíváme období mířící k zimnímu slunovratu a astronomické zimě, kdy je nejkratší den a nejdelší noc. Mnozí z nás trpí únavou, pokleslou náladou i depresemi. Přestože mají být Vánoce časem rodinné pohody, společného štěstí, bezpečí, dobrého jídla a pití, je to zároveň čas, kdy jsou pro nás klimatické podmínky nejhorší, což znatelně ovlivňuje naše psychické rozpoložení.

Slunce a Vánoce

Tři dny před zimním slunovratem je slunce nejdále od Země a symbolicky se z těchto důvodů schází rodina. Tím, že je slunce nejdále od země, ocitá se člověk v jakési duševní tmě. Vystoupením slunce ze tmy se podle nejstarší tradice rodí božstvo slunce a dochází k tomu právě 24. prosince. Toto důležité astronomické datum bylo ve skutečnosti už ve starém Egyptě dnem zrození boha Osirise.

Proč trpíme vánoční depresí

Všeobecná nervozita, deprese, a dokonce sebevražedné myšlenky. To jsou pocity, které na nás každoročně v tomto období doléhají. Vánoce jsou jednak obdobím, které by mělo být stráveno společně s blízkými, a tak se daleko více projevují osamělost či nostalgické vzpomínky na ztrátu někoho blízkého. Dalším důvodem je však i mediální a marketingová masáž, kterou vnímáme prakticky již od podzimu. Tato masáž nese několik základních sdělení, ale ani jedno z nich už několik let není to, že Vánoce jsou vlastně svátky, kdy vůbec o nic nejde. Místo toho pouze vnímáme, že máme péct, vařit, uklízet a hlavně mít dostatek peněz na vánoční výzdobu, vánoční obžerství a vánoční dárky. A pokud něco z toho zrovna v naší domácnosti nebude, automaticky začínáme propadat panice a přichází již zmiňovaná vánoční deprese.

Udělejte si to po svém

Zvládnout již zmíněný nátlak je však někdy nadlidský výkon. V první řadě je třeba ignorovat to, co nám společnost diktuje a udělat si vše po svém. Milujete vánoční atmosféru, ale k té určitě nepatří stres a panika z toho, že nestihnete upéct dvacet druhů cukroví. Dělejte tedy jen to, co opravdu chcete a nenechte se vykolejit ostatními, kteří se nechali strhnout. Proti stresu pomáhají i vůně, například růže, santalové dřevo, ale také pomeranč, který je sice také energizující, ale zároveň zklidňuje. Můžete pořídit i esenciální olej a mít jej připravený např. v kabelce. Když bude potřeba, jen odšroubujte víčko a minutu až dvě inhalujte. Nervová soustava se zklidní a stres spolu s ní. Pokud se vám to zdá poněkud úchylné, navštivte lekci jógy, nejlépe takovou, při které se na konci medituje.

Související články

Další články