Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Troška se obul do nových pohádek: Vánoce s Žitem a Zakletým králem byly katastrofa!

Zdeněk Troška
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 13 fotografií
režisér zuří
Autor několika velmi oblíbených pohádek, které nikdy nesmí chybět na televizních obrazovkách, dal veřejnoprávní České televizi pořádně za uši! Zdeněk Troška (65), který má na triku pohádky jako O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princeznu ze mlejna nebo Z pekla štěstí, to natřel oběma novinkám ve vánočním programu.

Kouzelníka Žita jsem viděl. Nevím, kolik na to měl režisér Zdeněk Zelenka času, pohádka ale vyžaduje svoje. Je potřeba důkladná příprava. Každý záběr by měl být prokompovaný, úžasný, barevný, pohádkový, abyste si ho mohl zastavit, zvětšit a dát si ho na zeď jako obraz. Nejde to udělat jen tak hrc prc, kluk přijde zleva, odříká text a jde zase někam jinam. Pokud chceme, aby pohádkový žánr zůstal takový, jaký se divákům nejvíc líbí, je to strašně těžké, ale dá se to. S dostatkem času,“ vysvětlil eXtra.cz svůj názor milovaný i proklínaný Zdeněk Troška.

Co tomu chybí

A co dalšího se mu na diváky hojně kritizovaném Žitovi ještě nelíbilo?

„Jedna z velkých chyb je ta, že úplně vymizela dramaturgie. Chybí tenhle dozor, který by řekl: ‚Tady to je zbytečné dlouhé! Tady to zdržuje!‘ Je to v dobrém smyslu cenzor, který napravuje nedostatky. Jenže mi připadá, že se dramaturgie snad už přestala i vyučovat na školách. Přitom je to je strašně důležité povolání,“ myslí si rejža.

Hra z rádia místo TV pohádky

A pak to natřel i československé pohádce O zakletém králi a odvážném Martinovi, která šla na Boží hod.

„Než se rozjela, uběhla hrozná doba. Bylo to popisné, těžkopádné. Vlastně šlo o rozhlasovou hru s obrázky. Všechno se tam řeklo, ukázalo, ještě se k tomu vrátili. Nuda. Tohle není potřeba. Film je přece o obrázcích,“ vyčinil autorům.

Kritika Trošky

On sám má v branži jednu z nejtěžších pozic. Všichni už budou každou jeho novinku posuzovat optikou předchozích úspěšných filmů.

„Vím sám, jak je těžké přijít s novou pohádkou. Všechno už bylo natočené. Pohádkový mustr je jednoduchý a pořád se opakuje. Táta, máma, syn jde do světa, tři přání, tři úkoly, princezny a králové. Když udělám film podobný něčemu, co už jsem natočil, budou mě kritizovat, že Troška se opakuje. Když natočím něco trochu jiného, tak dostanu vyhubováno, že to není takové poetické, jako byla Jasněnka. Je to náročné,“ dodal Zdeněk Troška, který přesto všechno připravuje další pohádkový příběh.

Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy