Pekelná vedra nás neopustí ani v tomto týdnu, rtuť teploměru přes den neklesne pod třicet stupňů. Jasně, je léto, ke kterému patří teplo, ale na tropické teploty nejsme stavěni. V Praze se bez klimatizace nedá fungovat, při opalování na sluníčku vydržíme sotva pár minut, je sucho. Zkrátka letošní extrémní počasí zpomalilo celé Česko, snad jen kromě hasičů, kteří nestíhají kmitat od požáru k požáru. Na mnoha místech bylo zakázáno pod pokutou vstupovat do lesů, natož v nich rozdělávat oheň. Že jste si ještě nestačili koupit větrák? Smůla, drtivá většina obchodů hlásí vyprodáno!

Meteorologové nestačí přepisovat teplotní rekordy, které padají den za dnem. Například v sobotu v Dobřichovicích u Prahy naměřili 39,8 °C ve stínu. Jestli jste se na teploměr dívali u vás doma a měli jste ho na sluníčku, pod čtyřicítkou jste rtuť jistě neměli. A bude hůř! Během pracovního týdne se neochladí, spásou pak pro nás bude víkend, na který meteorologové slibují bouřky a zataženo.

Nikdy jsme se na víkend netěšili víc.

A stejně tak zemědělci, kteří mají vesměs už po žních, ale z celé republiky hlásí sucho! Když už se lokálně prožene bouřka, vyprahlá půda nemá šanci vodu vstřebat a stéká po ní jako asfalt. Zoufalí zemědělci se modlí, aby už pořádně zapršelo, zároveň se ale bojí povodní. Evropská unie se rozhoupala a v boji proti klimatu nasazuje osm miliard korun. Jak píše Aktuálně, v příštích pěti letech poskytne dotace proti proti suchu a na zadržování vody v krajině. Příspěvek z Operačního programu Životní prostředí podle webu podpoří projekty, které pomůžou lepšímu vsakování srážkové vody nebo například průtoku říčních koryt, potoků a přilehlých niv a také zlepší přirozený rozliv.

Ať už se pečete v Praze, smažíte v Brně nebo vaříte v Ostravě, odborníci varují před nadměrným sluněním a nedostatkem tekutin. Pijte vodu nebo minerálky, vyhýbejte se alkoholu. A modlete se na ten víkend!