Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Trnitá cesta českých matek samoživitelek: Drogová závislost i alkoholismus. S čím dalším se potýkaly?

Zdroj: archiv
Vychovávat děti bez partnera je nesmírně složité. Musíte se pořádně otáčet a počítat každou korunu. To nám potvrdily i samotné aktérky reportáže, které se nezdráhaly jít do nejmenších detailů. Jana (30) má za sebou drogovou minulost a Kláru (44) provázelo ne příliš příznivé rodinné prostředí. Jak se žije matkám samoživitelkám?

Sedmiletou Lenku a dvouletého Martina musela Jana (30) vychovat úplně sama. Tatínek dcery jí pomáhal do jejích dvou let, posléze ale musel nastoupit do výkonu trestu za uplácení policistů i jiné trestné činy, které Jana odmítla specifikovat. Tok peněz se tedy zastavil. S otcem Martínka to bylo ještě o něco horší. "Nepodepsal ani rodný list, ale teď jsme byli na testech DNA, takže se prokázalo, že je na 99 % táta a budu z něj muset tahat alimenty. Ty z něj ale jen tak nedostanu, protože za celé ty dva roky mi nedal ani korunu, ale sama to nezvládnu. Já nemít mámu s tátou tak nevím, jak by to bylo," prozrazuje Jana.

Klára

Čtyřiačtyřicetiletá Klára má o jedno dítě více. S manželem vychovávali dvojčata Jakuba (17) a Petra (17) a dceru Anetu (21). "Když jsem začala vychovávat sama, klukům bylo osm a dceři dvanáct," začíná své vyprávění matka tří dětí. Smůlu na muže neměla až takovou. Oba s manželem cítili, že manželství se hroutí. "Začali jsme chodit na párovou terapii, nicméně to nepomohlo. Docházela jsem i na soukromou a hledala příčiny u sebe. Po jeho odchodu se mi ulevilo. Bylo to moje nejlepší životní rozhodnutí. Ani to nebyla změna, když odešel, jelikož jsem v něm mužskou oporu nikdy neměla. Jediné, v čem jsme si pohoršili, jsou finance," přiznává.

Jana

Jana to jen potvrzuje. "Nedávno mi zvedli mateřskou na 7 000 tisíc korun. Dosud jsem měla jen 3 800 plus mám ještě 1 000 korun jako přídavek na děti. Možná mi přiznají hmotnou nouzi. A v neposlední řadě mám vedle sebe rodiče, kteří mě finančně podporují. Nedávají mi fixní částku, ale vždycky, když potřebuji, jsou tu," oddychne si a pokračuje. "Nejhorší období jsem zažila, když bylo Martinovi kolem roku. Neměla jsem na plíny ani na sunar a k tomu ještě druhé dítě, které taky potřebuje moji pozornost... bylo to šílené. Vyžít z necelých čtyř tisíc bylo skutečně nereálné. Teď už je to lepší, ale jídlo se zdražilo. Člověk jde pomalu dvakrát nakoupit a všechno je pryč."

To Kláře rodiče nepomáhají. Od rozvodu s manželem je na všechno sama, a to doslova. Nového partnera nemá a ani nehledá. A jakožto kosmetička a masérka se musí pořádně otáčet. "Abych uživila všechny své tři děti, je nutností vydělat minimálně 20 000 tisíc korun. Do toho si přivydělávám na brigádách. Je to velmi náročné, a to především v tom, že ať člověk cokoli dělá, tak musí myslet na to, že má za sebou ty tři děti. A že se může kdykoli cokoli stát. Jedno z našich dětí potřebovalo chodit do poradny. Snažila jsem se jim maximálně věnovat a mám pocit, že se to podepsalo na výdělku."

"Já moc nárok na nějaké extra přídavky nemám," nezdráhá se prozradit Jana. "Zas tak dlouho jsem v životě nepracovala. Byla jsem chvíli prodavačka a před tím jsem se potýkala s drogovou závislostí, kvůli které jsem nedodělala střední školu. Moje prvorozená dcera mě vlastně vytáhla z bryndy," prozrazuje svoje největší tajemství máma dvou dětí. "K tomu si ještě vybírám špatné muže. Tatínek Martínka, se kterým od začátku nežiji, má další čtyři děti s předchozí partnerkou, se kterou byl patnáct let. Na ty samozřejmě také neplatí."

Špatný výběr partnerů

U Klářina partnera se pro změnu začaly projevovat psychopatické sklony, i proto se vztah zhroutil. "Do toho byl jeho otec kvartální alkoholik a my jsme u něj chvíli bydleli. Bála jsem se o děti a řekla jsem si dost." Klára se za něj provdala, když chtěla předně utéct z nevyrovnaného rodinného prostředí. "Chtěla jsem vlastní hezkou rodinu a říkala jsem si, že když se budu snažit, tak to klapne, ale život mě přesvědčil o opaku. Přes všechny životní kotrmelce bych ale svůj život neměnila. Partnera nechci především kvůli dětem. Komplikovala bych jim tím život. Vždycky si vzpomenu, jaké to bylo, žít s mým nevlastním otcem a následně mým mužem a hned nikoho nechci. Trpím dokonce těžkými depresemi s panickou atakou, ale daří se mi, aby o mých terapiích nikdo nevěděl."

Jana se spoléhá, že jí budou přiklepnuty již zmíněné přídavky, jelikož by ráda omezila přísun peněz od rodičů. "Dávají mi dost," přiznává. "Kdybych jejich pomoc neměla, nemohla bych platit nájem a vystěhovali by mě." Muže teď také nehledá. "Kdo by chtěl matku se dvěma dětmi?" Flintu do žita ale úplně nehází.

Životní cesty obou žen jsou tak stejné a přece jiné. Prolínají se jen v určitých bodech. Je z nich cítit určitá zahořklost a zklamání vůči mužům, ale... divíte se jim?

Související články

Další články