Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Tříkrálové sbírky jsou v plném proudu: 5 rad, jak se nenechat napálit mazanými podvodníky

Tříkrálové sbírky jsou v plném proudu: 5 rad, jak se nenechat napálit mazanými podvodníky
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
pozor na to
Stejně jako každý rok jsou tady opět tříkrálové sbírky a s nimi spojené problémy, se kterými se lidé, kteří chtějí pomoci, setkávají dnes a denně. Pojďme se podívat na 5 rad, jak se nenechat nachytat a přispět na dobrou věc s tím, že peníze přijdou opravdu tam, kam mají.

Lidé bývají štědří zejména přes Vánoce a toho se nebojí zneužívat různí podvodníci, kteří rok od roku vymýšlejí promyšlenější a lstivější plány, jak obelhat dobré lidi, kteří chtějí ostatním pomoci. A právě nyní je k tomu ideální doba. Tříkrálové sbírky jsou v plném proudu a ty opravdové a legální sbírky podléhají přísným pravidlům. Podívejme se na ta nejdůležitější z nich:

  • 1. Vedoucí tříkrálové sbírky musí být dospělá zodpovědná osoba, která má u sebe průkaz koledníka a vždy vám ho na požádání musí předložit.
  • 2. Dobročinná sbírka musí mít oficiální povolení vydané písemně příslušným krajským úřadem. Dobrovolníci převlečení za tři krále, kteří na ulici vybírají peníze od kolemjdoucích, musí mít u sebe kopii povolení.
  • 3. Osoby, které provozují dobročinnou sbírku musí předložit plnou moc k provádění takovéto sbírky. Tu vydává právnická osoba, která organizuje dotyčnou sbírku. Plná moc musí být opatřena číslem a podpisem statutárních orgánů a razítkem právnické osoby.
  • 4. Musí být jasně dané a zřejmé, na jaké charitativní účely vybraná finanční hotovost přispívá.
  • 5. V neposlední řadě si také nezapomeňte povšimnout kasiček, do kterých se peníze vybírají. Kasičky musejí být vždy zapečetěné a neporušené.

Pokud budete mít jakékoliv podezření, že se jedná o podvodníky, nebojte se kontaktovat linku 158.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy