Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Tři tipy na dovolenou v Chorvatsku pro milovníky historie a filmové nadšence

Tři tipy na dovolenou v Chorvatsku pro milovníky historie a filmové nadšence
Zdroj: www.cklub.cz
Chorvatsko
Chorvatsko láká turisty z celého světa, a nejen ty. K Jadranu vyráží i filmaři ze všech koutů, díky tomu se země stává zajímavější i pro další sortu cestovatelů. Co vidět a navštívit na dovolené v Chorvatsku kromě úchvatných pláží a azurového moře?

Kde hledat poklad na Stříbrném jezeře?

Poklad na Stříbrném jezeře je dobře znám všem milovníkům „mayovek.“ Víte, ale kde ho hledat? Úchvatné scény, kde je v hlavní roli Vinnetou a Old Shatterhand, se odehrávají v  národním parku Plitvická jezera. Park patří mezi nejnavštěvovanější a nejznámější přírodní památky v Chorvatsku Pro české turisty mířící k jadranskému pobřeží je příliš vzdálený, přesto výlet k Plitvickým jezerům rozhodně stojí za to.

Nejenže se vydáte po stopách hlavních hrdinů Karla Maye, ale uvidíte jedinečnou jezerní soustavu obklopující zalesněné kopce. Kaskáda krasových jezer se nachází ve vápencové proláklině a vznikla zhruba před 8 000 lety.

Přeneste se na plátna seriálu Hra o trůny

Dubrovník je historickým městem, které dominuje celému Chorvatsku. Ne nadarmo se mu přezdívá perla Jadranu, do většího povědomí se dostal až díky seriálu Hra o trůny. Město ale rozhodně nemá co nabídnout jen milovníkům kabelové televize HBO, svou architekturou a atmosférou dostane i turisty, kteří jsou kultovním seriálem zcela nepolíbeni.

A co si v Dubrovníku nenechat ujít? Cestovní kancelář vám doporučí nejen dubrovnické hradby, kde si na dvoukilometrové trase prohlédnete místní náměstí, ale i ulice Starého města. Lanovkou se můžete vydat na kopec Srđ, kde se vám také naskytne úchvatná podívaná. Za navštívení dále stojí nedaleký ostrov se zahradami a klášterem, historická promenáda samotného centra města, katedrála Nanebevzetí Panny Marie nebo goticko-renesanční sídlo a muzeum Rektorský palác.

Vydejte se za historií do střední Dalmácie

Jsou-li pro vás zájezdy do Chorvatska k Plitvickým jezerům a do Dubrovníku z ruky, pak pro vás může být tou pravou dovolená ve Splitu. Také střední Dalmácie nabízí kromě krásných pláží a čistého moře i řadu turistických památek.

Split vás uchvátí svým centrem, jehož základem jsou zbytky Diokleciánova paláce z roku 305, od roku 1979 má své čestné místo na Seznamu světového dědictví UNESCO. Součástí paláce je katedrála svatého Domnia, která je nejstarší původní římskokatolickou katedrálou na světě. Dále můžete ve Splitu navštívit ikonický kopec Marjan s krásnou vyhlídkou, místní muzeum nebo oblíbenou galerii Mestrovic.

Do Chorvatska nemusíte každoročně vyrážet pouze kvůli poklidné dovolené, země na jihu Evropy toho nabízí mnohem více než jen čisté moře a krásné pláže. Na své si tak u Jadranu přijdou i milovníci historie, kultury, přírody a filmoví nadšenci.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy