Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Tři roky od úmrtí Věry Čáslavské: Legenda, která prožila kruté manželství

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
legenda
Byla legendou... Věra Čáslavská, od jejíhož úmrtí dnes uplynou tři roky, byla vynikající sportovkyní, nejúspěšnější českou gymnastkou všech dob a nejen to. Ale i ženou, která zažila lásku, která bolela.

Věra Čáslavská zemřela v roce 2016 po dlouhém boji s rakovinou slinivky v pražském IKEMu. Přesto její život byl pro mnohé inspirativní. Byla cílevědomá, silná a nikdy se nevzdávala. Své sportovní nadání Věra Čáslavská pravděpodobně zdědila po tatínkovi, který hrával fotbal za Čechii Louny. Ten prý zásadně ovlivnil její pohled na svět a také její chování. Říkával jí: “Breč, ale v pozoru.”

Už jako malá měla obrovské pohybové nadání. Zkoušela nejprve balet, následně bruslení, ale jejím osudovým sportem se stala gymnastika. V ní byla vynikající a její pohyb dokonalý. Na olympijských hrách v Římě získala stříbrnou medaili ze soutěže družstev, v roce 1962 pak zlato na mistrovství světa v Praze a o dva roky později přišel vrchol na olympijských hrách v Tokiu. Tam obdržela tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Neusnula na vavřínech a toužila po dalších prvenstvích…

Na OH v Mexiku vyhrála čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile. Mexiko pro ni ale bylo osudovou zemí i v jiném ohledu. Během her se Čáslavská provdala za českého reprezentanta v běhu Josefa Odložila. Jejich manželství ale nebylo tím příkladným. Manžel byl sukničkář a později Čáslavská přiznala, že se setkala s jeho agresivním chováním. Nejhorší prý bylo, když byl pod vlivem alkoholu a vztáhl ruku na jejich dvě děti – v roce 1969 se jí narodila dcera Radka, v roce 1974 syn Martin. Následoval rozvod, po kterém legendární sportovkyně nenašla klid. Bývalý manžel ji měl pronásledovat a vyhrožovat…

Výhrůžky ukončila až jeho smrt po potyčce se synem Martinem. Čáslavská měla syna ve své výlučné výchově a podle informací ze soudních spisů jej vedla k nerespektování otce. Syn byl po dlouhém procesu a mediální kampani odsouzen k trestu odnětí svobody na čtyři roky, ale v roce 1997 byl osvobozen milostí Václava Havla, o kterou Čáslavská nežádala. Čáslavská vždy tvrdě popírala, že by nesl vinu za otcovu smrt. Slavná sportovkyně na sklonku života zatoužila po tom odpustit svému exmanželovi vše, čím si kvůli němu ona i její děti prošly. Zorganizovala za něj zádušní mši, ale sama skonala několik dnů před jejím konáním. Její smrti předcházelo onemocnění rakovinou slinivky, které lékaři zjistili v létě roku 2015. V létě 2016 se její stav zhoršil. Dne 30. srpna jela na prohlídku do IKEMu, kde ale zůstala a ve 21:55 na následky vleklé nemoci zemřela.

Kdo byla Věra Čáslavská:

Věra Čáslavská se narodila 3. května 1942 v Praze. Byla československá sportovní gymnastka, trenérka a významná sportovní funkcionářka, sedminásobná olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa, jedenáctinásobná mistryně Evropy a čtyřnásobná Sportovkyně roku Československa. Po sametové revoluci byla v letech 1990–1996 předsedkyní Československého a Českého olympijského výboru a v letech 1995–2001 také členkou Mezinárodního olympijského výboru. Spolu s Ruskou Larisou Latyninovou je jednou ze dvou gymnastek historie, kterým se podařilo získat zlaté medaile ve víceboji na dvou po sobě jdoucích olympijských hrách. Zlato z víceboje také vyhrála na mistrovství světa v roce 1966 a mistrovství Evropy 1965 a 1967. Přes čtyřicet let již drží mezi gymnasty rekord v absolutním počtu individuálních zlatých olympijských medailí. V letech 1964–1968 nebyla na velkém závodu ve víceboji poražena.

Související články

Další články