Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott leukemie StarDance 2019 Dlouhovláska Výměna manželek

Nejnovější kauzy

Tři roky od úmrtí Ladislava Chudíka: Primář Sova kvůli lásce pomýšlel i na sebevraždu

Už jsou to tři roky, kdy nás opustil vynikající herec Ladislav Chudík.
+ Další 4 fotografie
Dnes je to přesně tři roky, co do filmového nebe odešel představitel primáře Sovy, slovenský herec Ladislav Chudík. Elegantní, příjemný a noblesní muž, kterého milovaly davy, měl ve skutečnosti podlomené zdraví a musel se naučit žít s agresivní ženou, emigrací a dalšími nástrahami osudu.

Při vyslovení jména Ladislav Chudík se mnohým z nás vybaví možná trochu přísný, ale laskavý primář Karel Sova, jehož herec ztvárnil v československém seriálu Nemocnice na kraji města.

Ladislav se narodil na Slovensku do rodiny drsného otce železáře a jemné, milující matky. Rodiče se často hádali a on v sobě kvůli tomu po celý svůj život nesl pocit nejistoty. Otci se nelíbila myšlenka, že by se jeho syn živil jako herec, a tak souběžně s tím musel vystudovat ruštinu a slovenštinu na filozofické fakultě.

Boj s depresemi

První kroky k jeho kariéře započaly ve čtyřicátých letech, kdy se zúčastnil soutěže ochotnických divadel, kde svým výstupem zaujal dramaturga slovenského Národního divadla Jána Sedláka. Ten jej pozval na zkoušku a následně ho přijali jako eléva.

Úspěšně rozjíždějící se kariéru mu neustále komplikovaly nemoci – bolesti páteře, kvůli kterým musel spát v sádrovém lůžku, opakující se migrény a nakonec i deprese.

Emigrace

V roce 1968 se Chudík rozhodl společně se svou ženou Helenou a jejich maminkami emigrovat do Rakouska, odkud se ale na přání svých studentů vrátil zpět. Útěk se pochopitelně podepsal i na jeho obsazování do rolí. A navíc jej čekala další životní zkouška…

Myšlenky na sebevraždu

Chudíkova žena Helena trpěla poruchou osobnosti a život s ní časem herce deprimoval natolik, že uvažoval dokonce i o sebevraždě. „Bylo to strašné, byl jsem pro ni normální lidský odpad. To se nedá opakovat, jak se se mnou bavila, jak mi nadávala. Jakoby v ní byl cizí člověk,“ vzpomínal v jednom z rozhovorů.

I když se její stav zhoršoval a její chování bylo alarmující, zůstal při ní a nikdy jí nebyl nevěrný. Nakonec to s ní přeci jen nevydržel a v roce 1977 se rozvedli. Tři roky na to Helena zemřela.

Je veřejným tajemstvím, že byl zamilován do herečky Emílie Vašáryové. Ta ale jeho city neopětovala. Láska jej nakonec přeci jen potkala – v roce 1982 se podruhé oženil. Jeho manželkou se stala právnička Alena. Sňatkem s ní vyženil i dceru Bereniku, která mu v roce 2007 porodila vnuka. Vlastních dětí se herec nikdy nedočkal. Zemřel 29. června 2015 v požehnaném věku jedenadevadesá­ti let.

Mohlo by vás zajímat

Další články