Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) StarDance 2019 Extra Host (pořad) sametová revoluce

Nejnovější kauzy

Tři oříšky pro Popelku, rakovina v rodině, SEBEVRAŽDA: Karel Svoboda by slavil 80

+ Dalších 16 fotografií
smutný osud
Nejznámější český skladatel Karel Svoboda (†68) by dnes oslavil své osmdesáté narozeniny. Hudební génius, s nímž se osud nemazlil, složil hudbu ke spoustě známým filmům, z nichž o některých běžný divák ani nemá ponětí. Většině v hlavě nejvíc utkvěla hudba, kterou Svoboda složil k pohádce Tři oříšky pro Popelku, na níž spolupracoval se svým dlouholetým přítelem Karlem Gottem.

Karel Svoboda by dnes slavil 80 let. Na začátku roku 2007 skladatel svůj život ukončil střelou do spánku a Česko tak přišlo nejen o jednoho z nejlepších skladatelů, ale především o milého člověka se srdcem na správném místě. Svou tvorbou tady po sobě zanechal nesmrtelnou památku a s láskou na něj vzpomínají nejen jeho přátelé, ale i televizní diváci.

Svoboda se narodil 19. prosince 1938. Už od útlého dětství se věnoval hře na klavír a i když posléze studoval obor stomatologie, proslavil se právě hudbou a stal se z něj úspěšný skladatel. Často spolupracoval s Karlem Gottem, jejich nejznámější spoluprací je hudba k pohádce Včelka Mája a samozřejmě i k oblíbené vánoční pohádce Tři oříšky pro Popelku.

Karlu Svobodovi vyšla v roce 1965 první gramofonová deska s jeho skladbou Slunce za oknem, kterou nazpíval Jaromír Mayer. Nedlouho poté se jeho kariéra rozjela i v Německu. Svoboda spolupracoval s nejznámějšími zpěváky v Česku, například Karel Gott má ve svém repertoáru okolo osmdesáti Svobodových skladeb. V devadesátých letech začal komponovat svůj první muzikál Dracula, který se okamžitě stal hitem a je oblíbený dodnes. Na svědomí má například i píseň Lady Karneval, kterou převzali interpreti například v Německu, Brazílii, Francii nebo Švédsku.

Ačkoliv byl kariérní život Karla Svobody velmi úspěšný, v osobním životě ho naopak potkalo spoustu špatného. Jeho první žena Hana, s níž se oženil v roce 1969, zemřela v roce 1993 na rakovinu. Dva roky poté si vzal Vendulu Pizingerovou, tehdy Horovou, která mu porodila dvě děti. Bohužel přišla další tragická událost, jejich dcerka Klárka, narozená roku 1996, v roce 2000 zemřela na leukémii. Rakovina mu vzala i bratra Jiřího, ale smrt milované dcerky pro něj byla tou největší životní ranou.

Mohlo by vás zajímat

Další články