Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Tři herecká esa ve Varech: Dorazí kapitán Barbossa, ikonický gangster nebo X-Men. Víte o nich vše?

Festival Karlovy Vary: Dorazí Liev Schreiber, Geoffrey Rush a Benicio Del Toro
Zdroj: Profimedia.cz/koláž eXtra.cz
+ Dalších 16 fotografií
KVIFF

Jména velkých zahraničních celebrit, které se zúčastní filmového festivalu v Karlových Varech, jsou už známá. Na letošní ročník tak dorazí Geoffrey Rush, Benicio Del Toro a Liev Schreiber. Pro některé fanoušky tak může jít o menší zklamání, jelikož se nejedná zrovna o mainstreamové celebrity, jako v případě Johnnyho Deppa. To ale neznamená, že jsou méně zruční herci. Právě naopak, všichni tři mají na svém kontě řadu filmových či seriálových klenotů. Ostatně ne nadarmo jsou hned dva přestižní hosté držiteli Oscara.

Minulý rok byl jednoznačným tahákem festivalu v Karlových Varech Johnny Depp, jehož jméno přilákalo tisíce nadšených fanoušů slavného filmového piráta. Ti, kteří mají rádi filmy o Jacku Sparrowovi, budou jistě nadšeni i letos. Pořadatelé totiž zlákali dalšího piráta, tentokrát Geoffreyho Rushe, pro mnohé známého jako Barbossu. To je bezesporu nejslavnější role australského herce, zdaleka však ne nejlepší.

Málokdo vykopl dveře Hollywoodu tak, jako to udělal v roce 1996 Rush. Přestože v té době nebyl snad nikdo, kdo by znal jeho jméno, díky roli v australském snímku Záře to prakticky ze dne na den změnil. Rodák Toowoomby předvedl famózní herecký výkon, za který byl nominován na prestižního Oscara. O to větším šokem bylo, když si jako neznámý herec na galavečeru Academy Awards v roce 1997 přebíral sošku za nejlepší výkon v hlavní roli.

Tři nominace na Oscara neproměnil

Krátce nato už Rush přestoupil k americké produkci a netrvalo dlouho a jeho jméno se opět objevilo mezi nominanty na Oscara. Tentokrát za vedlejší roli v romantické komedii Zamilovaný Shakespeare (1998). Nominaci však neproměnil a nestalo se tak ani o dva roky později, kdy doufal v úspěch za hlavní herecký výkon v historickém snímku Quills - Perem markýze de Sade.

Rush se tak během krátké doby v Hollywoodu etabloval jako skvělý herec, přesto největší sláva přišla až v roce 2003, kdy ztvárnil záporáka Barbossu, který zatápěl Deppovi ve snímku Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly. Dobrodružný film se stal celosvětovým hitem a rázem Rushe znal snad každý. Australan si roli zopakoval hned čtyřikrát a mezitím se objevil například v oceňovaném filmu Stevena Spielberga Mnichov (2005) nebo v dramatu Králova řeč (2010).

Právě za výkon v historickém filmu, kde ztvárnil neortodoxního logopeda Lionela Logua, který učil budoucího britského panovníka Jiřího VI. v podání Colina Firtha, získal další nominaci na Oscara. Potřetí v řadě však neuspěl. Silným ročníkem byl pro Rushe i rok 2013, kdy se objevil v hlavní roli dramatu Nejvyšší nabídka. Role znalce starožitností se zařadila mezi nejlepší, jaké nyní sedmdesátiletý Australan ztvárnil. Až je s podivem, že nominaci na Oscara nedostal.

Del Toro je ikonický gauner

Neméně úspěšným hercem je i druhý slavný host, který zavítá do Varů, Benicio Del Toro. Jedním z prvních počinů výrazného Portorikánce byla bondovka Povolení zabíjet (1989), v níž ale ztvárnil malou roličku. Několik let hrál druhé housle, až vedlejší role v pecce Obyklí podezřelí (1995) od režiséra Bryana Singera vše změnila. Del Toro se zaskvěl v roli gangstera, která ho od té doby provází po celou kariéru, čemuž vděčí i své na první pohled chladné tváři zabijáka.

Zlomovým se pro Portorikánce stal přelom milénia. Del Toro si během jediného roku zahrál jednak ve skvělé gangsterce Podfu(c)k, tak i v krimithrilleru Traffic - Nadvláda gangů. Právě za roli ve druhém zmiňovaném snímku si Del Toro odnesl Oscara. Podobným úspěchem mohlo skončit i hercovo vystoupení ve filmu 21 gramů (2003), avšak svou druhou nominaci neproměnil.

Vyzkoušel Marvel i Star Wars

Poté následoval menší herecký útlum. Od roku 1993 do roku 2003 hrál Del Toro ve 20 filmech. V následující desetiletce se objevil v pouhé polovině a často maličkých rolích. Obrat přišel v roce 2015, kdy si rodák ze Santurce zahrál v mrazivém thrilleru Sicario od režijního génia Denise Villeneuvea. Film se stal hitem a Del Toro si svou roli zopakoval v roce 2017, tentokrát už ale jako hlavní herec.

Ačkoliv má Del Toro rád drsné snímky, v menších rolích se objevil v akuálně dvou největších filmových fanšízách, a to v Marvelu a Star Wars. Z hercovy poslední tvorby pak stojí za zmínku povídková komedie Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, kde skvěle ztvárnil zamilovaného vraha s malířským nadáním.

Liev Schreiber proslul jako Ray Donovan

Pořadatelé karlovarského festivalu jako třetí slavné jméno oznámili Lieva Schreibera, pro kterého nepůjde o první návštěvu Čech. V roce 2004 zde společně s hercem Elijahem Woodem představili v Česku natáčený snímek Naprosto osvětleno. Filmová adaptace knihy Jonathana Safrana Foera, která je příběhem mladého Američana, hledajícího své kořeny na Ukrajině, byla Schreiberovým režijním debutem. Film získal v roce 2005 cenu Laterna Magica a ocenění Biografilm Award na filmovém festivalu v Benátkách.

Schreiber se ve filmové a televizní tvorbě pohybuje jako herec od poloviny 90. let. Jeho filmografie zahrnuje v desítkách rolí atraktivní hollywoodské tituly různých žánrů – například romantickou komedii Kate a Leopold, akční snímek Nejhorší obavy (2002), sci-fi X-Men Origins: Wolverine (2009), mysteriózní drama Manchurianský kandidát (2004), sportovní životopis Tah pěšcem či loňský hit Netflixu K zemi hleď! (2021).

Nejvíce se ale proslavil jako Ray Donovan ve stejnojmenném seriálu, který patří k tomu nejlepšímu, co jsme na televizních obrazovkách v posledních letech mohli vidět. Festival ve Varech tak sice nemá zrovna mainstreamové hosty, zato jde minimálně ve dvou případech o herecké velikány.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy