Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Trhliny v počtu demonstrantů proti Babišovi: 120 tisíc lidí se prý na Václavák nevejde!

Zdroj: archiv
+ Dalších 18 fotografií
Kde je pravda?
"Demisi, demisi," neslo se v pondělí večer pražským Václavským náměstím. Tohle heslo mělo provolávat na 120 tisíc lidí, kteří chtějí konec Andreje Babiše (za ANO, 64) v čele vlády. Kvůli podezření z řady dotačních podvodů požadují jeho rezignaci. Jenže v počtu protestujících jsou prý trhliny, takové množství lidí se údajně na Václavák nevejde.

"Je hezky, tak oni tam chodí teďka na koncerty," prohlásil Andrej Babiš (64) o demonstrantech, kteří v pondělí zaplnili Václavské náměstí. Podle organizátorů ze spolku Milion chvilek pro demokracii mělo přijít na 120 tisíc nespokojených lidí.

Vysoké číslo ale podle některých nemůže odpovídat skutečnosti. Na sociálních sítích se objevila řada příspěvků, které se počet protestujících snaží zpochybnit.

"Když vezmeme v úvahu zastavěné či jinak zabrané plochy, myslím, že 36000 m2 je docela objektivní (resp. ještě celkem nadsazený) odhad plochy Václavského náměstí, na které by se skutečně mohl někdo nacházet," stálo v jednom z nich.

"Pokud bychom předpokládali, že se na metr čtvereční vejdou čtyři osoby, tak při 36000 m2 získáme úctyhodných 144000 - nutno ovšem vzít v úvahu, že to by na Václaváku nesmělo být žádné pódium a demonstranti by museli být naskládáni pravidelně po půl metru, ode zdi ke zdi, odshora dolů, tělo na tělo, bez možnosti pohybu. Při vcelku uvěřitelných dvou osobách na metr čtvereční dojdeme k 72000," vysvětloval uživatel Jan.

Policejní odhady se od čísla pořadatelů rovněž lišily. Podle strážců zákona dorazilo na Václavák něco mezi 80 až 90 tisíci lidmi.

Na neděli 23. června svolal spolek další demonstraci, která se tentokrát bude konat na mnohonásobně větší Letenské pláni. A očekávají, že protestovat proti Babišovi přijde až 350 tisíc lidí.

Babiš: Seš v pi, řekl mi Kalousek

V poslanecké sněmovně se zároveň rozhořel nový spor mezi Babišem a Miroslavem Kalouskem (za TOP 09, 58). "Dělej co umíš, stejně seš v pi..." měl premiérovi říct někdejší ministr financí. Toho Babiš zároveň obvinil z podnapilosti. Kalousek se ale ohradil, že mu větu řekl bez vulgarismu, a popřel, že by požil alkoholický nápoj.

Související články

Další články