Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Třetí vakcína? Pavěda a nesmysl! A lidi po covidu je šílené očkovat, říká Roman Šmucler

Roman Šmucler
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
ROZHOVOR

Roman Šmucler (51) je sice stomatolog, ale coby prezident komory zubařů se od začátku o covid velmi intenzivně zajímá a stále dokola opakuje, aby vláda přestala jednat tak, jak jí to vyhovuje, ale podle toho, co říká dosavadní vědecké poznání odborníků z celého světa. Jeho přesvědčování je však stále marné. Co říká na třetí vakcínu, kterou nyní vláda plánuje?

Roman Šmucler: Třetí vakcína je nesmysl

„V Česku kolem covidu panuje největší bizár na světě. V zahraničí nechápou, jak se chováme,“ prohlašuje v rozhovoru pro eXtra.cz MUDr. Roman Šmucler.

Hodně se nyní řeší, jak často bude třeba lidi očkovat a vláda už řeší i třetí dávku vakcín. Co vy na to?

„Slova o třetí dávce nejsou teď vůbec založena na vědeckých znalostech. Jde o pouhé spekulace. Momentálně vůbec netušíme, zda bude třetí vakcína potřeba. Žádná vědecká studie, která by ukázala její potřebnost, v tuto chvíli neexistuje. Je to jen marketing výrobců a politikové je z důvodu předběžné opatrnosti raději dopředu nakoupili. Stálo to obrovské peníze, a teď bude velký politický problém, jak ty miliardy dolarů vysvětlit. Čekám, že přijde velká snaha to do lidí raději dostat.

Takže nevíme nic.

„Ne. Jen to, že vakcíny naštěstí fungovaly na všechny mutace. Všechny zatím byly poměrně směšné. Jediný rozdíl je, že některé z nich jsou nakažlivější, takže by byla potřeba víc lidí na kolektivní imunitu. Ale u žádné mutace se zatím neprokázalo, že by byla nějak zásadně nebezpečnější.

O tom se v zahraničí, kde se vysvětluje a uklidňuje, běžně dočtete. V Česku to ale vypadá, že novináři snad umějí jen strašit. Vrcholem bylo, když jsem si přečetl, že nějaký den bylo dvakrát více nakažených než týden předtím. Pokud se ale bavíme o pouhých desítkách případů, je to sice pravdivé, ale je neuvěřitelné to takhle napsat.“

Lidi po covidu neočkovat

Vím, že to podrobně sledujete. Existují tedy alespoň nějaké studie, které ukazují, jak je to s těmi, kdo covid prodělali?

„Ano, a to je právě ta věda, která u řečí o třetí dávce zoufale chybí. Ze studií v USA víme, že lidé, kteří loni v únoru prodělali covid, mají stále ještě dobrou imunitu. Jestli bude na dva roky nebo na dvacet let, to zatím nikdo neví. Patrně ale bude fungovat dál.“

Libor Bouček, který loni covid prodělal, si nechal změřit protilátky, a protože neměl žádné, nechal se očkovat.

„To je nepochopení situace. Když totiž máte protilátky, je to známka, že jste se nedávno potkal s virem. Ale chrání vás především takzvaná buněčná imunita. Ta se obtížně měří. U nás ji ve velké studii sleduje jeden brněnský ústav, a zatím to vypadá na velmi dobrý výsledek. A s protilátkami se to má tak, že vám například stoupnou poté, když potkáte někoho s covidem. Když jste očkovaný a projdete kolem někoho, od něhož na vás sedne SARS-CoV-2, protilátky vám opět vystřelí nahoru a opět jste odolnější. Očkování takových lidí postrádá smysl.

Ale žijeme v Čechách, tady vládne bezradnost. Co se týče covidu, panuje tu největší bizár na světě. Řídí to tu politici, kterým každou chvíli někdo nakuká něco jiného. A bohužel je smutné, že i když se bavím s některými experty ministerstva zdravotnictví, ukazuje se, že ani oni neznají základy imunologie.“

Jak na ochrnutí

Nedávno jste se pochlubil fotografií ochrnutého obličeje po druhé dávce očkování. Vyvolalo to velké vášně…

„Někteří na mě posílali novináře, ať odhalují můj podvod století. Kdyby si aspoň někdo přečetl návod k použití, že jednoho z tisíce až desetisíce lidí to může potkat. Je potřeba lidem říci, co se může stát. Ne tajit to před nimi. Není to tragédie, jen vám někdo musí do čtyř hodin podat kortikoidy.“

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Související články

Další články

Nejnovější kauzy