Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Třetí světová na spadnutí? Irácký parlament vyzval k odchodu vojska USA

Zdroj: profimedia.cz
válka?
Íránci v pátek vyšli do ulic, kde oplakávali smrt generála Kásima Sulejmáního, který v noci zemřel při americkém náletu na bagdádské letiště. Zároveň slibují tvrdou pomstu. Irácký parlament požádal o odchod cizích vojsk z jejich vzdušného prostoru, území a teritoriálních vod. O současné situaci informovala agentura Reuters.

Páteční americký raketový útok, při němž zemřel velitel íránských jednotek Kásim Sulejmání, má za následek mimořádnou schůzi iráckého parlamentu. Kromě Sulejmáního při útoku zahynul také člen vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis a dalších osm lidí.

Parlament tak v neděli vyzval vládu, aby ukončila přítomnost cizích vojáků v zemi. Podle posledních informací pomoc USA již nepotřebují, protože „vojenské operace byly ukončeny a bylo dosaženo vítězství“.

„I přes vnitřní a vnější obtíže, jaké nás možná čekají, je to v principu a praxi to nejlepší pro Irák,“ uvedl premiér Ádil Abdal Mahdí. Premiér Ádil Abdal Mahdí označil zabití Sulejmáního a Muhandise za politický atentát.

Související články

Další články