Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Tresty za přestupky se zpřísní: Mobil za volantem vás přijde až na 10 tisíc korun

doprava
Novela silničního zákona se zaměří hlavně na ty, kteří za volantem rádi telefonují nebo řídí i přes zákaz řízení. Ministerstvo dopravy nově vytáhlo proti pirátům silnic a chystá razantní zvýšení trestů. Konkrétně třeba u projetí na červenou nebo používání mobilu.

Novela se zaměří výrazně na řidiče, kteří za volant sedají i přes zákaz řízení. V takovém případě nově půjde o pokutu 25 až 75 tisíc korun. Doposud je výše 25 až 50 tisíc korun. Stejná pokuta bude platit i pro jízdu pod vlivem návykových látek a odmítnutí se podrobit vyšetření, které by takové jednání vyloučilo.

Vyšší tresty padnou za překročení rychlosti, jízdu na červenou nebo nebezpečné předjíždění. V případě držení mobilního telefonu v ruce bude trest přísnější. Z dnešních 1500 až 2500 korun se ve správním řízení zvýší na 4 až 10 tisíc korun. Nově by se ve správním řízení mohla pokuta za překročení rychlosti rovnat 7 až 25 tisícům korun.

Za předjíždění, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno, bude hrozit sankce až 25 tisíc korun. Stejná výše je stanovena za vjíždění na železniční přejezd. „Vyjasnili jsme si, jak se změní sankce, aby systém působil preventivně, aby rodiče připoutali svoje děti, za jízdy se netelefonovalo a nepsaly se SMS,“ uvedl pro iDnes.cz ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Za řízení pod vlivem návykových látek nebo řízení bez oprávnění bude nově hrozit odebrání řidičáku, a to na dobu jeden a půl roku až tří let. Doposud to bylo jeden až dva roky. Na maximální trest jednoho a půl roku bez řidičského průkazu se zvýší tresty za řízení bez registrační značky nebo se značkou zakrytou.

Související články

Další články