Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Trestní oznámení na Schillerovou? Koronavirus na finančáku v Praze 10 se bude vyšetřovat

Alena Schillerová
Zdroj: CNC / ALEXANDR MALACHOVSKÝ / CNC / Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
boj s virem
Ten případ zdvihl ze židlí velkou část veřejnosti. Na Finančním úřadu pro Prahu 10 se objevil koronavirus. Úřad ale uzavřen nebyl, dál fungoval. FÚ spadá pod Ministerstvo financí, které vede Alena Schillerová. Novinář Jan Tuna chce celou věc nechat prošetřit. Podle něj za situaci na úřadě zaplatil životem ředitel.

Ačkoli se nákaza u první úřednice potvrdila již v neděli 8. března 2020, úřad uzavřen nebyl. Dál se normálně pracovalo. O situaci na Finančním úřadu pro Prahu 10 jsme poprvé psali zde

Zdálo se, že celá věc je úmyslně bagatelizována. "Asi deset minut byla ráno na dveřích cedule ‚Z provozních důvodů zavřeno‘. Ta se na pokyn nadřízených strhla. A provoz běží normálně. Máme neoficiální zákaz informovat o problému veřejnost včetně daňových subjektů. Je úřední den, lidé sem chodí úplně normálně," uvedl na začátku března zdroj z finančáku.

Ředitel umřel, měl koronavirus

Situace se dál dramatizovala. A nakonec ve věku 56 let zemřel ředitel FÚ pro Prahu 10. Novinář Jan Tuna uvedl, že muž se nakazil koronavirem - psali jsme zde

"Výborně … tlak od veřejnosti (maily, kde jsem oslovován jako Babišův pohůnek, Burešův estébáckej zm.. apod.), tlak od zaměstnanců (abych to už konečně zavřel), tlak od vedení (dokud bude poslední člověk dýchat, tak to se zavřít nesmí…), prostě pohoda…," napsal ředitel před svou smrtí na sociální síť.

Byli jste na finančáku také?

Reportér Jan Tuna trvá na tom, že celá kauza musí být řádně vyřešena a chystá trestní oznámení na neznámého pachatele. Zároveň vyzývá každého, kdo úřad v kritickou dobu navštívil a měl nebo má podezření na nákazu, aby se nebál přihlásit.

"Ředitel se pokusil úřad uzavřít, avšak byl donucen ceduli "Z technických důvodů zavřeno" nechat krátce po jejím vylepení na vstupní dveře strhnout. A tak do úřadu s více než 300 pracovníky dál chodili nic netušící lidé včetně těch nejohroženějších. Seniorů, chronicky nemocných a těhotných. Když se vše provalilo, byla veřejnost ubezpečována, že se zrádný virus nemohl a nemůže dostat mimo kontrolní oddělení (4. patro) finančního úřadu. A že lidé mohou být v klidu. Místo toho ale byli nakaženi další úředníci a 19. března byla nákaza potvrzena i u samotného ředitele, který měl kancelář v jiném patře. Ředitel J. M. s diagnózou COVID-19, který se marně pokoušel ochránit zaměstnance i veřejnost, pak v úterý 7. dubna 2020 zemřel. Bylo mu 56 let," uvedl na svém Facebooku Jan Tuna.

Tuna je přesvědčen, že případ nesmí zapadnout. Chce přesně zjistit, kolik lidí se na FÚ nakazilo a kdo nese odpovědnost za to, že úřad nebyl uzavřen.

VŠE O KORONAVIRU NAJDETE ZDE

Související články

Další články