Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Trest za schůzku v hospodě? Majitel se může pořádně prohnout, Prymulovi s Faltýnkem hrozí směšná pokuta

Trest za schůzku v hospodě? Majitel se může pořádně prohnout, Prymulovi s Faltýnkem hrozí směšná pokuta
Zdroj: Extra.cz
+ Dalších 8 fotografií
Vyšehradský skandál
Odvoláním dvou hříšníků to nekončí. Páteční schůzku ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka a ředitele ostravské fakultní nemocnice Jiřího Havrlanta v restauraci na pražském Vyšehradě budou řešit úřady. Všem zúčastněným hrozí podle primátora Prahy Zdeňka Hřiba pokuty, nejvíc ale může trpět majitel restaurace. Pokud se u něj prokáže prohřešek, může zaplatit až 3 miliony korun. Oproti tomu tři hříšníci, kteří se v podniku sešli, mohou dostat pokutu kolem 20 tisíc korun.

Málokdo by čekal, že by se v současné době mohlo najít téma, které by zastínilo koronavirus Přesto se to v posledních dnech podařilo zejména ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi Ten pobouřil veřejnost, když se v pátek po jedenácté hodině večerní sešel s Jaroslavem Faltýnkem a šéfem ostravské nemocnice Jiřím Havrlantem v prostorách vyšehradské restaurace. Prymula na sobě navíc neměl povinnou roušku a o rozestupech také nemohla být řeč.

Jelikož všechny zúčastněné přistihl při činu fotograf Blesku, dozvěděl se o schůzce snad každý. Premiérova reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Jak Prymulu, tak Faltýnka odvolá z jejich vládních funkcí. Celou věcí se navíc v současné době zabývají příslušné úřady a večerní schůzku řeší i policie.

Porušili víc než jedno nařízení

„Magistrát v této věci povede správní řízení, jehož součástí je pochopitelně i nějaká možnost podání vysvětlení toho, kdo je podezřelý z toho přestupku,“ řekl v rozhovoru pro Reflex primátor Zdeněk Hřib. Celou situací se podle něj zabývá i hygiena, která se zúčastněnými vede správní řízení.

Jak Hřib v uvedl v rozhovoru, předpokládá, že bylo porušeno hned několik opatření. Hlavními přečiny bylo porušení zákazu o provozu restaurací nebo třeba například nenošení roušky uvnitř budov. Proto třem aktérům a majiteli restaurace hrozí pokuty. Každému ale jinak vysoká...

„Pro právnické osoby je tam maximální výše pokuty 3 miliony korun a pro fyzické osoby jsou tam různé výše, ale v tomhle případě si myslím, že to bude do 20ti tisíc korun maximální výše té sankce,“ nastínil Hřib.

V úterý bude jasno

Majiteli restaurace tak hrozí, že za vpuštění lidí do svého podniku zaplatí až tři miliony korun. Restaurace totiž měla být zavřena pro veřejnost a mohla mít otevřené pouze výdejní okénko, a to navíc do 20 hodin. Prymula s Faltýnkem a Havrlantem přitom do restaurace dorazili po 23. hodině. Všichni tři zúčastnění pak mohou dostat pokutu až 20 tisíc korun.

Mnohem bolestnější tak nejspíš pro Prymulu a Faltýnka bude jejich odvolání z funkcí. Co se týče ministra zdravotnictví, měl by premiér Andrej babiš (66) představit prezidentu Zemanovi (76) nového nástupce v úterý. Do funkce by pak měl být jmenován ve čtvrtek, pokud se nic nezmění.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy