Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Trest pro Kúdelu: Češi zuří, že dostal moc, Angličani, že málo, Mynář školí UEFA

Vratislav Mynář k rasistické kauze ve fotbale.
Zdroj: Profimedia / Koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
FOTBAL

Evropou rezonuje fotbalová kauza slávistického fotbalisty Ondřeje Kúdely, který měl v březnu při zápase rasisticky otitulovat svého protihráče Glena Kamaru ze skotského týmu Glasgow Rangers. Kúdela byl v úterý fotbalovou organizací UEFA "uznán vinným" z rasismu a dostal zákaz nastoupit v deseti příštích zápasech na evropské nebo reprezentační scéně. Zato Kamara, který po tomtéž zápase Kúdelu fyzicky napadl, obdržel zákaz jen na tři zápasy. Češi se zlobí, že tresty jsou rozděleny nefér, Kúdela měl prý dostat menší trest a Kamara větší. Britové to zase mají přesně naopak. Z nerozvážnosti, kdy hráči jednali v afektu, se stala celospolečenská kauza. Důkazem je i otevřený dopis, který disciplinární komisi UEFA napsal hradní kancelář Vratislav Mynář.

Mělo to být úplně normální osmifinále Evropské ligy, jenže se ukázalo, že zápas Glasgow Rangers a pražské Slavie je prokletý. Zápas byl ze strany Skotů plný agresivity, která vyrcholila brutálním faulem směřovaným na českého brankáře. Hráč skotského týmu Kemar Roofe doslova prokopl čelo českého brankáře Ondřeje Koláře. Roofe obdržel červenou kartu a trest, kvůli kterému si nezahraje čtyři zápasy.

Zápas ale neskončil jen krutým faulem. Český hráč Ondřej Kúdela měl totiž rasisticky otitulovat svého protihráče Glena Kamaru tím, že mu řekl: „Za*raná opice“. Sám Kúdela ale popíral, že by něco takového řekl, a postavil se za něj i jeho klub. Bylo to však marné, protože ho disciplinární komise UEFA odsoudila k profesní nečinnosti na deset zápasů za rasistickou urážku. Naopak Kamara, který Kúdelu hned po zápase tvrdě fyzicky napadl v útrobách stadionu, obdržel o mnoho mírnější trest: nezahraje si jen pouhé tři zápasy.

Jednotlivé verdikty rozhněvaly nejen české fotbalové fanoušky, ale i ty britské. Češi na sociálních sítích diskutují o tom, že trest pro Kúdelu je moc přísný a že pro Kamaru a Roofeho je to naopak příliš mírné. Britové to vidí přesně naopak – někteří by dokonce chtěli, aby Kamara odsouzen nebyl vůbec a Kúdela dostal trest vyšší.

Fotbalová kauza ve společnosti rezonuje natolik, že se k ní vyjádřil i Vratislav Mynář, hradní kancléř prezidenta Miloše Zemana. Mynář ve čtvrtek napsal disciplinární komisi UEFA otevřený dopis, který zveřejnil server Lidovky.cz.

Dopis Vratislava Mynáře

Vážená disciplinární komise,

dovoluji si vás tímto otevřeným dopisem oslovit v souvislosti s vaším nedávným rozhodnutím o potrestání hráče Ondřeje Kúdely. Potrestán byl za údajný rasistický výrok, kterého se měl dopustit dne 18. 3. 2021 během zápasu Rangers FC proti SK Slavia Praha. Podle vašeho verdiktu nesmí nastoupit do 10 příštích zápasů.

Ve zmiňovaném zápase se toho odehrálo mnoho. Tým SK Slavia Praha hrál skvěle, drtil soupeře kvalitní a férovou hrou. Odpovědí soupeře byly zákeřné fauly, z nichž jeden skončil vážným zraněním brankáře Ondřeje Koláře. Skončil s frakturou lebky a do konce života bude muset na hřiště chodit s helmou. Soupeř se po druhém inkasovaném gólu choval hrubě, nesportovně a frustrovaně. Čeští sportovci byli soupeřem po konci zápasu napadeni uvnitř stadionu a nebyli vpuštěni do kabin. Výsledek? Hráč, který kopačkou rozdrtil lebku protivníkovi, od Vás dostal trest zákazu nástupu do 4 utkání, další hráč za fyzické napadení třízápasový trest.

A údajný rasismus? Trest na 10 zápasů. Podotýkám, že rasismus neprokázaný a domnělý. I samotný inspektor UEFA zpochybňoval, že Ondřej Kúdela pronesl rasistický výrok. Přesto jste rozhodli o zcela bezprecedentním potrestání hráče, který nikomu neublížil a pouze slovně - dle svého vyjádření - urazil svého soupeře. Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu. Znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize. To vše jen proto, abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujícím prázdné a ublížené fráze o rasismu.

Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům. Vaše snahy mohou vést k opaku, tedy k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech. Proto také považuji za nezbytné se proti tomuto postupu ohradit.

Přestože na to patrně nejste zvyklí, dovolím si vám vzkázat jednu věc. Velmi oceňuji to, že česká veřejnost se s Vaším verdiktem neztotožňuje, a to napříč celou společností. Naopak se vám – byť možná jen na krátkou dobu – podařilo spojit i odvěké rivaly. Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí.

Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti. Vyjadřuje sounáležitost všem občanům České republiky, kteří tuto kauzu sledují a jejím průběhem jsou zklamáni. Zároveň přeje všem hráčům a fanouškům, aby se celou záležitostí nenechali odradit a i nadále tak srdnatě podporovali svůj tým.

Ing. Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky

Související články

Další články

Nejnovější kauzy