Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Trendy letošních vánočních dekorací

Trendy letošních vánočních dekorací
Zdroj: Freepik.com
vánoční dekorace

Vánoce jsou za rohem, i když si to někteří z nás pořád nepřipouští. Vánoční výzdoba všude kolem nás ale nenechá na pochybách. Parky zdobí stromy ověnčené ozdobami a světelnými řetězy, v nákupních centrech je vánoční výzdoba na každém kroku. Když vejdete do obchodu, narazíte na vánoční cukrovinky i dárky, reklama v novinách i na internetu nás také nenechá vydechnout. Vánoce na nás útočí ze všech stran, jaké vánoční dekorace letos poletí?

Vánoční atmosféru zažijeme jednou za rok

Ruku na srdce, kdo z nás se netěší na voňavé cukroví, dárky, vůni vánočního stromečku, svařáku a bramborový salát s kaprem, lososem nebo řízkem? Vánoce jsou jen jednou za rok, proto bychom si je měli užívat plnými doušky. A to nejen nad dobrotami, ale i setkáváním se svými nejbližšími a výzdobou vašeho domova. S tou je třeba začít pár týdnů před samotnými svátky, aby na ně bylo vše připraveno v klidu a bez zbytečného stresu. Víte, že ideálním místem pro vánoční výzdobu může být i celoroční zimní zahrada? Umístit do ní můžete ozdobený stromek v kontejneru, okna vyzdobit světelnými řetězy i tvary.

Kdy začít s vánoční výzdobou?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná, odvíjí se od tradic a osobních preferencí. Někdo chce mít ozdobeno dřív, než začne advent, jiný se řídí Dnem díkuvzdání, který připadá na čtvrtý čtvrtek v listopadu, jiný výzdobu tolik neřeší a stačí mu, když ji stihne týden před Štědrým dnem.

V každém případě je ideální, když s ní začnete včas a vyhnete se tak stresu, že něco do Vánoc nestihnete. Přece jen vás čeká ještě pečení cukroví, vánoční úklid a shánění dárků, které chcete svým nejbližším nadělit.

Trendy letošních vánočních dekorací


Jaké jsou barvy Vánoc 2023?

Když je řeč o vánočních dekoracích, pak je třeba znát barvy, které v daný rok budou výzdobě dominovat. Pro rok 2023 jde kromě klasiky v podobě zelené, červené, zlaté, stříbrné a modré ještě o oranžovou a hnědou, a to ideálně v pastelových odstínech.

Kromě barev je zásadní i materiál, v tomto případě platí, že ideální je ten přírodní, tedy sláma, dřevo, mech, tráva, šišky a další suché plody.

Jaké dekorace by vám doma neměly chybět?

Vánoční dekorace, to nejsou jen vánoční ozdoby a světelné řetězy, kterými zdobíme okna, dveře, terasu a pak i vánoční stromeček, možností je mnohem víc. Některé z dekorací si můžete sami vyrobit doma podle návodů na DYI vánoční dekorace, jiné koupíte v obchodě. Co by vám ale nemělo chybět?

Trendy letošních vánočních dekorací


Adventní věnec na stůl

Věnec se čtyřmi svíčkami by neměl chybět na stole v žádné domácnosti, každou adventní neděli bychom na něm měli zapálit další svíčku. Takový věnec neodmyslitelně k Vánocům a oblíbeným tradicím patří, jeho historie sahá až do 19. století.

Víte, že každá svíčka má svůj název i symboliku? První svíčka nese jméno Naděje, druhá Mír, třetí Přátelství, čtvrtá Lásku a někdo do středu věnce přidává ještě pátou svíčku, která má bílou barvu a symbolizuje Krista.

Věnec na dveře

Vánoční věnec na dveře může mít stejně jako ten na stůl různou podobu, oba mohou být z větviček i jiných materiálů. Poslední dobou jsou oblíbené textilní věnce na dveře, které si šikovné švadlenky ušijí ze tří trubic naplněných vatelínem a smotaných do sebe.

Skřítci

Další tip pro šikovné a tvořivé ruce. Vánoční skřítci jsou oblíbenou dekorací posledních let, dají se koupit v obchodě i vyrobit doma. Na výrobu malého mužíčka budete potřebovat starou ponožku, kterou naplníte luštěninami, kousek tělové látky na nos, vatelín jako výplň nosíku, zbytek umělé kožešiny, nit, jehlu, nůžky a tavnou pistoli.

Betlém

Dalším symbolem Vánoc, na který by nikdo neměl zapomenout, je betlém. K vidění bývá v každém kostele, proč si ho ale nepořídit i domů. Může být vystřižený z papíru (to bude určitě bavit i děti), nebo si ho můžete upéct třeba z perníkového těsta, nazdobit a sestavit dohromady.

Adventní kalendář

Nejen děti se každý rok těší, jak budou každý den otevírat jedno okénko adventního kalendáře, který v sobě ukrývá nejedno překvapení. Může jít o čokoládu, dílek puzzle, část pohádky nebo nějaký úkol pro děti, dospělé potěší zdravé mlsání nebo adventní kalendář naplněný malými lahvičkami oblíbeného pití.

Stromeček na zeď

Ne, opravdu nemusíte na zeď přidělávat stromeček, můžete si ho jednoduše vyrobit doma. Stačit vám na něj budou různě dlouhé větvičky bez listí a jehličí, přírodní provázek a pár ozdobiček nebo nazdobených perníčků. Výroba vám zabere pár minut, stačí si větvičky naaranžovat do pyramidy tak, aby vznikl tvar stromečku, větvičky k sobě svázat pomocí provázku jako žebřík tak, aby mezi větvičkami vznikla vždy zhruba stejně velká mezera. Do mezer pak připevněte ozdoby, hotový stromeček pověste na zeď.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy