Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Třaskavý případ Messi: Co by se s geniálním fotbalistou stalo, kdyby mu klub zatrhnul odchod?

Třaskavý případ Messi: Co by se s geniálním fotbalistou stalo, kdyby mu klub zatrhnul odchod?
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 7 fotografií
Přestupová válka
Přestupová kauza kolem Lionela Messiho nedá spát nejednomu fotbalovému fanouškovi. Hvězdý Argentinec už minulý týden oznámil vedení Barcelony, že chce odejít, a to dokonce zadarmo. To se ale katalánskému velkoklubu logicky nezamlouvá a chce svou hvězdu udržet za každou cenu, nebo ji minimálně prodat za tučnou sumu. Ať tak či onak, Messi má v klubu smlouvu do roku 2021 a v případě, že mu klub nepovolí odchod, může hvězdného Argentice čekat pořádně těžký rok.

Fotbalová otázka roku? Kam přestoupí hvězdný fotbalista Lionel Messi Šikovný útočník minulý týden v úterý oznámil vedení Barcelony, že už za katalánský klub nechce hrát. Tím ihned odpálil pořádně třaskavou diskuzi o tom, kam budou směřovat jeho příští kroky. Messiho přestup ale nemusí být tak samozřejmý, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Útočník je na svůj věk příliš drahý

Vše totiž komplikuje smlouva, kterou má legendární Argentinec v barcelonském klubu. Kontrakt platí až do roku 2021 a případní zájemci o Messiho služby by se museli pořádně plácnout přes kapsu. Výstupní klauzule totiž činí 700 milionů eur, což se nejednomu klubu zdá až příliš za fotbalistu, kterému je 33 let. Messi se tak upíná na klauzuli ve smlouvě, podle které by mohl v případě zájmu odejít zadarmo.

Problém je, že jí geniální útočník mohl využít pouze do 10. června, což je shodou okolností konec sezony. Messiho právníci ale argumentují, že kvůli koronavirové epidemii se situace změnila a liga mistrů se dohrávala až v srpnu. Jenže aby to nebylo tak jednoduché, i vedení španělské La Ligy potvrdilo, že klauzule opravdu vypršela v červnu. Fotbalistovi tak dost možná nezbývá, než spoléhat na to, že mu vedení Barcelony vyjde vstříc. Co by ale Messiho čekalo, kdyby mu klub přestup zatrhl? Pravděpodobně nic hezkého.

Messi jako barcelonský Martin Hašek

Už teď si slavný fotbalista snaží vytrucovat přestup tím, že nebyl na testech na covid-19 a vynechal i tréninky. Čeští fanoušci mají ještě v čerstvé paměti Martina Haška mladšího, který si podobně snažil vynutit odchod ze Sparty Pražský klub ho tehdy okamžitě přeřadil do béčka. Něco takového by se mohlo stát i Messimu, i když je to popravdě těžko představitelné.

Nový trenér Barcelony Ronald Koeman by si tak útočníka mohl v týmu ponechat, na Messiho by ale zbyla pravděpodobně jen lavička. Nabízí se tu ihned druhé přirovnání - Gareth Bale. Hráč Realu Madrid se stal nepohodlným a do zápasů nastupuje jen sporadicky. Často zůstává i na tribuně. Je ale rozumné nechávat si v týmu někoho, kdo za klub hrát nechce a jen rozvrací morálku? I to je otázka, kterou si vedení Barcelony musí pokládat.

Messi také může dát výpověď. To je ale cesta, která je extrémně nebezpečná. Věc totiž může putovat k právnímu oddělení FIFA, které může hráči v lepším případě napařit zatraceně vysokou pokutu, kterou musí fotbalista zaplatit klubu, nebo mu rovnou vystaví stopku. Když je hráči 25, dejme tomu, nějaký čas bez fotbalu přežije, ve 33 letech už to ale tak jednoduché není.

Fanoušci zatím viní klub

Pro Messiho by tak bylo logicky nejschůdnější se buď podvolit, nebo doufat, že se najde klub, který za něj zaplatí výstupní klauzuli. Jinak Argentince ze strany klubu nečeká nic hezkého, nemluvě o fanoušcích Barcelony, kteří by takovou zradu těžko rozdýchávali. Teď dávají Messiho touho odejít za vinu klubovému vedení, ale kdo ví, jak to bude za pár měsíců...

Související články

Další články

Nejnovější kauzy